Weather Primavera, Lambayeque Region long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Primavera, Lambayeque Region for ten days.
Saturday, May 23
29 / 21°C
| 0.1 mm | 19 km/h |
| 22 °C | 24 °C | 1 am | |
| 21 °C | 23 °C | 7 am | |
| 29 °C | 30 °C | 1 pm | |
| 22 °C | 24 °C | 7 pm |
sunrise 6:22 am
sunset 6:09 pm
HOURLY
sunset 6:09 pm
|
|
|
|
Weather forecast Primavera, Lambayeque Region, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1011 hPa | 82 % | 18 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1012 hPa | 83 % | 17 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1010 hPa | 48 % | 17 °C | 32 % | 0% | 0% | 1% | 32% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1011 hPa | 81 % | 18 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 6% | |
Sunday 05/24/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1012 hPa | 82 % | 18 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1011 hPa | 82 % | 17 °C | 17 % | 0% | 0% | 7% | 10% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south |
1010 hPa | 50 % | 16 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
Primavera, Lambayeque Region, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -6.7667; -79.8667
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Primavera, Lambayeque Region, Peru. Weather forecast Primavera, Lambayeque Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Primavera, Lambayeque Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Primavera, Lambayeque Region
data are always in the local timeSun and light
May 23, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:22 am | 6:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:16 pm | 11:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6 am | 6:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:34 am | 6:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:09 am | 7:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/22/2026 12:05 pm | 05/23/2026 12:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |