Weather Pampa Velarde the day after tomorrow
Weather forecast Pampa Velarde April 30, 2026
During the day morning fog, later morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later light rain. The highest temperature 25 °C. Total rainfall 0.8 mm. At night overcast. The lowest temperature 17 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pampa Velarde, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1011 hPa | 94 % | 16 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1011 hPa | 96 % | 16 °C | 70 % | 31% | 70% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 96 % | 16 °C | 75 % | 39% | 75% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1010 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 61% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1010 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 32% | 100% | 0% | 9% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1010 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 78% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1010 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 85% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1011 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 86% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 76% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1012 hPa | 84 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 72 % | 16 °C | 72 % | 0% | 72% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| partly cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1011 hPa | 61 % | 15 °C | 29 % | 0% | 29% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1010 hPa | 58 % | 15 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 1% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southwest |
1009 hPa | 59 % | 16 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1009 hPa | 60 % | 16 °C | 3 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southwest |
1009 hPa | 62 % | 16 °C | 5 % | 0% | 2% | 0% | 3% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
1009 hPa | 64 % | 15 °C | 8 % | 0% | 2% | 0% | 6% | |
| 5 PM
6 PM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southwest |
1009 hPa | 71 % | 16 °C | 32 % | 0% | 3% | 0% | 29% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southwest |
1010 hPa | 78 % | 16 °C | 8 % | 0% | 4% | 0% | 3% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.8 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1011 hPa | 82 % | 16 °C | 86 % | 0% | 12% | 1% | 84% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 0.4 m/s1 km/h southwest |
1011 hPa | 90 % | 17 °C | 96 % | 0% | 23% | 38% | 89% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1012 hPa | 93 % | 16 °C | 99 % | 0% | 97% | 3% | 85% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1011 hPa | 62 % | 17 °C | 7 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 84 % | 17 °C | 100 % | 0% | 43% | 0% | 100% | |
Pampa Velarde, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -10.7667; -77.7500
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 272
Altitude: 48 m
The administrative part:
- Lima, Huacho, Lima Region
- Barranca, Supe, Lima Region
Something wrong, something missing?
Weather Pampa Velarde, Peru. Weather forecast Pampa Velarde.
Pampa Velarde - weather nearby - bigger cities
Pampa Velarde - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pampa Velarde is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pampa Velarde
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 6 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:08 pm | 11:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:53 am | 6:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 6:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:04 am | 7:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:36 pm | 04/30/2026 5:16 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |