Weather Pampa El Inca today
| 15 °C | 15 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 6:18 am
sunset 6:09 pm
HOURLY
sunset 6:09 pm
Weather forecast Pampa El Inca April 29, 2026
During the day cloudy, in the afternoon rain showers, in the evening initially rain showers, later fog. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 3.3 mm. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pampa El Inca, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1015 hPa | 88 % | 8 °C | 97 % | 0% | 1% | 12% | 97% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-southeast |
1014 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-southeast |
1013 hPa | 86 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 98% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east |
1013 hPa | 83 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 2% | 99% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-southeast |
1013 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 6% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east |
1013 hPa | 82 % | 7 °C | 96 % | 0% | 3% | 12% | 96% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1014 hPa | 84 % | 7 °C | 79 % | 0% | 3% | 3% | 78% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1014 hPa | 86 % | 7 °C | 27 % | 0% | 0% | 3% | 25% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1014 hPa | 86 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1014 hPa | 76 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 71 % | 11 °C | 18 % | 0% | 18% | 1% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1013 hPa | 70 % | 11 °C | 64 % | 0% | 61% | 1% | 6% | |
| 12 PM
1 PM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1012 hPa | 68 % | 12 °C | 74 % | 0% | 65% | 11% | 10% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1012 hPa | 76 % | 11 °C | 75 % | 0% | 68% | 12% | 11% | |
| 2 PM
3 PM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.8 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1011 hPa | 80 % | 12 °C | 76 % | 0% | 64% | 16% | 13% | |
| 3 PM
4 PM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1011 hPa | 82 % | 11 °C | 65 % | 0% | 48% | 11% | 18% | |
| 4 PM
5 PM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1011 hPa | 81 % | 10 °C | 78 % | 0% | 67% | 14% | 21% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.6 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1011 hPa | 84 % | 11 °C | 93 % | 0% | 68% | 14% | 59% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1012 hPa | 89 % | 11 °C | 97 % | 0% | 54% | 37% | 80% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1013 hPa | 90 % | 10 °C | 99 % | 0% | 53% | 24% | 98% | |
| 8 PM
9 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1013 hPa | 92 % | 10 °C | 93 % | 34% | 46% | 18% | 86% | |
| 9 PM
10 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 93 % | 9 °C | 84 % | 33% | 35% | 18% | 73% | |
| 10 PM
11 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 94 % | 9 °C | 66 % | 34% | 35% | 24% | 36% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1014 hPa | 94 % | 8 °C | 62 % | 28% | 30% | 39% | 24% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1013 hPa | 91 % | 8 °C | 51 % | 14% | 15% | 31% | 21% | |
| 1 AM
2 AM
| light rain showers | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1013 hPa | 88 % | 8 °C | 64 % | 8% | 9% | 45% | 35% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1012 hPa | 87 % | 8 °C | 71 % | 3% | 5% | 47% | 43% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1012 hPa | 86 % | 7 °C | 66 % | 0% | 1% | 43% | 38% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1012 hPa | 85 % | 7 °C | 46 % | 0% | 14% | 29% | 18% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1012 hPa | 85 % | 7 °C | 56 % | 0% | 3% | 50% | 11% | |
| 6 AM
7 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1012 hPa | 85 % | 7 °C | 37 % | 0% | 6% | 14% | 21% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1013 hPa | 87 % | 8 °C | 28 % | 0% | 2% | 11% | 18% | |
| 8 AM
9 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1014 hPa | 80 % | 9 °C | 27 % | 0% | 3% | 18% | 8% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 73 % | 10 °C | 9 % | 0% | 3% | 1% | 4% | |
| 10 AM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1013 hPa | 70 % | 10 °C | 16 % | 0% | 10% | 0% | 6% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1012 hPa | 70 % | 11 °C | 60 % | 0% | 53% | 0% | 13% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1012 hPa | 74 % | 12 °C | 89 % | 0% | 64% | 9% | 57% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain showers | 16 °C 16 °C |
1.1 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1011 hPa | 78 % | 12 °C | 85 % | 0% | 57% | 14% | 64% | |
| 2 PM
3 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1011 hPa | 78 % | 11 °C | 89 % | 0% | 41% | 15% | 69% | |
| 3 PM
4 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1010 hPa | 79 % | 11 °C | 97 % | 34% | 56% | 16% | 93% | |
| 4 PM
5 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.3 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 3% | 58% | 24% | 97% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1011 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 34% | 64% | 14% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1012 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 34% | 69% | 43% | 98% | |
| 7 PM
8 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1013 hPa | 91 % | 10 °C | 99 % | 31% | 58% | 8% | 93% | |
| 8 PM
9 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1014 hPa | 93 % | 10 °C | 99 % | 34% | 41% | 24% | 97% | |
| 9 PM
10 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1014 hPa | 94 % | 10 °C | 99 % | 40% | 42% | 21% | 98% | |
| 10 PM
11 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1015 hPa | 95 % | 9 °C | 99 % | 46% | 47% | 22% | 97% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1015 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 58% | 58% | 23% | 99% | |
Pampa El Inca, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -7.5756; -79.2298
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pampa El Inca, Peru. Weather forecast Pampa El Inca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pampa El Inca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pampa El Inca
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pampa El Inca
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 6:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 11:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 6:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:32 am | 6:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:07 am | 7:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:06 pm | 04/29/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |