Weather Ocopata, Puno Region week
Weather forecast for Ocopata, Puno Region for this and next week.
Wednesday, May 20
12 / -3°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| -3 °C | -6 °C | 1 am | |
| -1 °C | -4 °C | 7 am | |
| 12 °C | 8 °C | 1 pm | |
| 4 °C | 0 °C | 7 pm |
sunrise 5:58 am
sunset 5:19 pm
HOURLY
sunset 5:19 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ocopata, Puno Region, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | -3 °C -7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1022 hPa | 56 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1025 hPa | 73 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1015 hPa | 19 % | -10 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1018 hPa | 31 % | -11 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1021 hPa | 59 % | -7 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1023 hPa | 68 % | -4 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 11 °C 7 °C |
0.6 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1015 hPa | 26 % | -7 °C | 96 % | 0% | 0% | 58% | 93% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1020 hPa | 52 % | -4 °C | 92 % | 0% | 0% | 82% | 57% | |
Ocopata, Puno Region, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -15.6436; -70.5791
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 4084 m
The administrative part:
- Puno, Puno
- Provincia de Lampa, Hacienda Huancane, Puno Region
Something wrong, something missing?
Weather Ocopata, Puno Region, Peru. Weather forecast Ocopata, Puno Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ocopata, Puno Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ocopata, Puno Region
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 5:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:38 am | 11:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 5:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 6:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 6:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 10 am | 05/20/2026 9:30 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |