Weather Moco Pata, Cusco long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Moco Pata, Cusco for ten days.
Thursday, May 21
17 / 4°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Moco Pata, Cusco, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northeast |
1021 hPa | 71 % | 0 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h west |
1025 hPa | 64 % | 0 °C | 71 % | 0% | 3% | 0% | 71% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1015 hPa | 22 % | -4 °C | 86 % | 0% | 0% | 6% | 85% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1018 hPa | 48 % | -1 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1022 hPa | 70 % | -2 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1025 hPa | 54 % | -4 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1016 hPa | 23 % | -4 °C | 82 % | 0% | 0% | 73% | 30% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1019 hPa | 56 % | 0 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
Moco Pata, Cusco, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -14.2310; -71.1316
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Moco Pata, Cusco, Peru. Weather forecast Moco Pata, Cusco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Moco Pata, Cusco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Moco Pata, Cusco
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 5:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:41 am | 11:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 5:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:10 am | 6:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:44 am | 6:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 10:52 am | 05/21/2026 10:36 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |