Weather Marcachi today
| 35 °C | 41 °C | 4 pm | |
| 33 °C | 39 °C | 6 pm | |
| 31 °C | 38 °C | 8 pm | |
| 30 °C | 37 °C | 10 pm |
sunrise 5:47 am
sunset 5:22 pm
HOURLY
sunset 5:22 pm
Weather forecast Marcachi April 28, 2026
During the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later overcast. The highest temperature 35 °C. Total rainfall 0.8 mm. At night cloudy. The lowest temperature 29 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Marcachi, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
8 AM
| fog | 29 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1021 hPa | 93 % | 27 °C | 99 % | 34% | 42% | 5% | 99% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 31 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1021 hPa | 78 % | 26 °C | 100 % | 0% | 6% | 1% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 33 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1021 hPa | 69 % | 26 °C | 100 % | 4% | 16% | 0% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 34 °C 41 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1020 hPa | 68 % | 27 °C | 96 % | 0% | 17% | 1% | 94% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 34 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1019 hPa | 68 % | 27 °C | 100 % | 0% | 14% | 2% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 35 °C 42 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1018 hPa | 64 % | 27 °C | 100 % | 0% | 6% | 1% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 35 °C 42 °C |
0.5 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1016 hPa | 62 % | 26 °C | 100 % | 0% | 7% | 12% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1016 hPa | 67 % | 27 °C | 100 % | 0% | 10% | 2% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain showers | 35 °C 41 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1014 hPa | 57 % | 25 °C | 98 % | 0% | 6% | 7% | 98% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 35 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1013 hPa | 56 % | 25 °C | 100 % | 0% | 12% | 15% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 34 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 60 % | 25 °C | 96 % | 0% | 3% | 10% | 96% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 33 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1015 hPa | 71 % | 26 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 39 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1016 hPa | 74 % | 27 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 31 °C 38 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1017 hPa | 81 % | 27 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 31 °C 39 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1018 hPa | 85 % | 27 °C | 96 % | 0% | 6% | 1% | 96% | |
| 10 PM
11 PM
| fog | 30 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1019 hPa | 88 % | 27 °C | 100 % | 25% | 29% | 3% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 30 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1019 hPa | 87 % | 27 °C | 83 % | 4% | 21% | 4% | 77% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1019 hPa | 87 % | 26 °C | 62 % | 3% | 19% | 4% | 53% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 86 % | 25 °C | 100 % | 0% | 13% | 3% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1017 hPa | 84 % | 25 °C | 100 % | 7% | 17% | 11% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1018 hPa | 82 % | 25 °C | 100 % | 14% | 21% | 3% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1018 hPa | 85 % | 25 °C | 100 % | 3% | 15% | 2% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1018 hPa | 85 % | 25 °C | 42 % | 27% | 34% | 4% | 9% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1019 hPa | 83 % | 24 °C | 35 % | 25% | 30% | 0% | 5% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1019 hPa | 76 % | 25 °C | 48 % | 18% | 20% | 0% | 43% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1019 hPa | 65 % | 24 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain showers | 33 °C 38 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1018 hPa | 62 % | 25 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 34 °C 40 °C |
0.1 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1018 hPa | 61 % | 25 °C | 100 % | 0% | 8% | 15% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 35 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1017 hPa | 60 % | 25 °C | 100 % | 0% | 10% | 14% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 35 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1016 hPa | 60 % | 26 °C | 100 % | 0% | 7% | 16% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 36 °C 43 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1014 hPa | 58 % | 26 °C | 98 % | 0% | 7% | 9% | 98% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 36 °C 42 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1012 hPa | 53 % | 25 °C | 75 % | 0% | 15% | 10% | 71% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 36 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1011 hPa | 51 % | 24 °C | 85 % | 0% | 7% | 14% | 83% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 36 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1011 hPa | 51 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 4% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 36 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1012 hPa | 54 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 34 °C 41 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-southeast |
1013 hPa | 70 % | 27 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 33 °C 40 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1014 hPa | 77 % | 28 °C | 100 % | 0% | 0% | 43% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 32 °C 39 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 28 °C | 100 % | 0% | 0% | 58% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 32 °C 39 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1016 hPa | 77 % | 27 °C | 99 % | 0% | 0% | 73% | 97% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 31 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1016 hPa | 83 % | 27 °C | 100 % | 0% | 0% | 47% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 30 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1017 hPa | 87 % | 27 °C | 100 % | 0% | 0% | 57% | 100% | |
Marcachi, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -15.4651; -69.4077
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Marcachi, Peru. Weather forecast Marcachi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Marcachi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Marcachi
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Marcachi
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 5:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:35 am | 11:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 5:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 6:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 6:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:48 pm | 04/28/2026 3:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |