Weather Llanahuanchi weekend
Weather forecast for Llanahuanchi for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning clear. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning clear.
Friday, May 15
17 / 9°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 15 °C | 13 °C | 4 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 6 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 10 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 5:49 pm
HOURLY
sunset 5:49 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Llanahuanchi, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1018 hPa | 51 % | 0 °C | 26 % | 3% | 26% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1019 hPa | 38 % | 0 °C | 23 % | 0% | 22% | 2% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1018 hPa | 33 % | 0 °C | 7 % | 0% | 7% | 2% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1018 hPa | 36 % | 1 °C | 4 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1018 hPa | 37 % | 2 °C | 3 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1017 hPa | 37 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1016 hPa | 35 % | 1 °C | 6 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1015 hPa | 36 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1015 hPa | 36 % | 1 °C | 5 % | 0% | 4% | 3% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1015 hPa | 38 % | 1 °C | 3 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1015 hPa | 41 % | 0 °C | 10 % | 0% | 8% | 2% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1016 hPa | 45 % | 1 °C | 16 % | 0% | 15% | 3% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1016 hPa | 46 % | 1 °C | 15 % | 0% | 14% | 4% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1016 hPa | 49 % | 1 °C | 15 % | 0% | 15% | 3% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1017 hPa | 50 % | 1 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1017 hPa | 52 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1017 hPa | 54 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1017 hPa | 55 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 56 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 62 % | 1 °C | 7 % | 6% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 67 % | 0 °C | 21 % | 18% | 21% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1015 hPa | 70 % | -1 °C | 43 % | 42% | 43% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 70 % | -1 °C | 47 % | 45% | 47% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | -2 °C | 46 % | 43% | 46% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 57 % | -1 °C | 28 % | 3% | 28% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1017 hPa | 40 % | 0 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1017 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1017 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1017 hPa | 26 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1016 hPa | 24 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1015 hPa | 24 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1014 hPa | 25 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1014 hPa | 27 % | -2 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 30 % | -1 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 33 % | -1 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1015 hPa | 39 % | -1 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1016 hPa | 39 % | -1 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1016 hPa | 42 % | 0 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1016 hPa | 43 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 45 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1017 hPa | 47 % | -1 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Llanahuanchi, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -11.9606; -76.4775
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 3359 m
The administrative part:
- Lima, Huacho, Lima Region
- Provincia de Huarochirí, Huarochirí
Something wrong, something missing?
Weather Llanahuanchi, Peru. Weather forecast Llanahuanchi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Llanahuanchi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Llanahuanchi
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 5:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:02 pm | 11:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 6:12 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:27 am | 6:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:01 am | 7:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:51 am | 05/15/2026 4:45 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |