Weather La Rinconada, Lima Region weekend
Weather forecast for La Rinconada, Lima Region for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning fog, later morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. Sunday during the day morning fog, later morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy.
Friday, May 15
24 / 19°C
| 0.0 mm | 19 km/h |
| 23 °C | 24 °C | 4 pm | |
| 21 °C | 23 °C | 6 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 8 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 10 pm |
sunrise 6:16 am
sunset 5:47 pm
HOURLY
sunset 5:47 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Rinconada, Lima Region, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
6 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 92 % | 18 °C | 100 % | 28% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1013 hPa | 93 % | 18 °C | 96 % | 23% | 96% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 92 % | 18 °C | 92 % | 32% | 92% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 83 % | 17 °C | 64 % | 23% | 64% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 73 % | 17 °C | 75 % | 2% | 75% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1014 hPa | 69 % | 17 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1014 hPa | 67 % | 17 °C | 49 % | 0% | 49% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 68 % | 17 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1012 hPa | 66 % | 17 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1011 hPa | 67 % | 17 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1010 hPa | 70 % | 17 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1010 hPa | 72 % | 17 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1011 hPa | 77 % | 17 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1011 hPa | 81 % | 17 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1011 hPa | 83 % | 17 °C | 62 % | 0% | 62% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1012 hPa | 86 % | 17 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1012 hPa | 87 % | 17 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1013 hPa | 88 % | 17 °C | 49 % | 2% | 49% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1013 hPa | 90 % | 17 °C | 57 % | 7% | 57% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1012 hPa | 91 % | 17 °C | 95 % | 46% | 95% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1012 hPa | 91 % | 17 °C | 99 % | 82% | 99% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1011 hPa | 90 % | 16 °C | 79 % | 71% | 79% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1011 hPa | 90 % | 16 °C | 72 % | 60% | 72% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1011 hPa | 90 % | 16 °C | 68 % | 52% | 68% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 90 % | 16 °C | 96 % | 50% | 96% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1012 hPa | 91 % | 17 °C | 89 % | 53% | 89% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1012 hPa | 91 % | 17 °C | 71 % | 41% | 71% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1013 hPa | 84 % | 17 °C | 62 % | 2% | 62% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1013 hPa | 74 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1013 hPa | 69 % | 16 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 69 % | 17 °C | 95 % | 0% | 95% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1012 hPa | 68 % | 17 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1011 hPa | 67 % | 16 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1010 hPa | 68 % | 16 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1010 hPa | 69 % | 16 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1010 hPa | 72 % | 16 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1010 hPa | 74 % | 16 °C | 54 % | 0% | 54% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1010 hPa | 79 % | 16 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1011 hPa | 82 % | 17 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1011 hPa | 85 % | 16 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1012 hPa | 88 % | 16 °C | 15 % | 1% | 15% | 0% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1012 hPa | 90 % | 16 °C | 35 % | 22% | 35% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 90 % | 16 °C | 56 % | 44% | 56% | 0% | 0% | |
La Rinconada, Lima Region, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -12.9888; -76.3376
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 249 m
The administrative part:
- Lima, Huacho, Lima Region
- Provincia de Cañete, San Vicente de Cañete
Something wrong, something missing?
Weather La Rinconada, Lima Region, Peru. Weather forecast La Rinconada, Lima Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Rinconada, Lima Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Rinconada, Lima Region
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 5:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:01 pm | 11:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:53 am | 6:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 6:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:52 am | 05/15/2026 4:43 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |