Weather Jaulabamba week
Weather forecast for Jaulabamba for this and next week.
Thursday, May 21
12 / 4°C
| 0.6 mm | 5 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jaulabamba, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1021 hPa | 78 % | 0 °C | 18 % | 0% | 17% | 1% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1021 hPa | 80 % | 2 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1017 hPa | 45 % | 0 °C | 68 % | 0% | 7% | 43% | 39% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northeast |
1021 hPa | 76 % | 2 °C | 46 % | 0% | 41% | 32% | 4% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1022 hPa | 73 % | 0 °C | 11 % | 0% | 10% | 2% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.5 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1022 hPa | 78 % | 1 °C | 10 % | 0% | 8% | 5% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 12 °C 10 °C |
0.8 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1017 hPa | 51 % | 2 °C | 61 % | 0% | 3% | 57% | 6% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h north |
1020 hPa | 83 % | 3 °C | 35 % | 0% | 28% | 3% | 10% | |
Jaulabamba, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -8.1749; -78.3183
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 189
Altitude: 3966 m
The administrative part:
- La Libertad, Trujillo, La Libertad Region
- Julcan, Uningambal
Something wrong, something missing?
Weather Jaulabamba, Peru. Weather forecast Jaulabamba.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jaulabamba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Jaulabamba
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 6:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:09 pm | 11:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 6:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 6:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:04 am | 7:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 11:12 am | 05/21/2026 11:14 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |