Weather Cerro Jatun today
Weather forecast Cerro Jatun April 28, 2026
Evening in the evening overcast. The highest temperature 11 °C. At night fog. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Jatun, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
1.3 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1019 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 96% | 80% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1018 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 35% | 6% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1018 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 12% | 12% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 83 % | 8 °C | 100 % | 0% | 4% | 7% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1018 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 14% | 6% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1019 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 15% | 9% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1020 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 24% | 20% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1021 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 40% | 6% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1022 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 35% | 25% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1021 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 15% | 55% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1021 hPa | 99 % | 6 °C | 100 % | 46% | 62% | 17% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1021 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 46% | 62% | 2% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1020 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 46% | 63% | 0% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1021 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 49% | 100% | 2% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1021 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 50% | 100% | 3% | 84% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1021 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 100% | 100% | 7% | 97% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1022 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 100% | 100% | 2% | 97% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1023 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 100% | 100% | 4% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1023 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 2% | 100% | 0% | 53% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1022 hPa | 77 % | 7 °C | 89 % | 0% | 77% | 0% | 64% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1021 hPa | 70 % | 7 °C | 93 % | 0% | 47% | 7% | 85% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1018 hPa | 63 % | 7 °C | 96 % | 0% | 24% | 16% | 96% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 57 % | 6 °C | 93 % | 0% | 18% | 19% | 90% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 53 % | 6 °C | 92 % | 0% | 35% | 19% | 83% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 60 % | 6 °C | 100 % | 0% | 16% | 53% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1014 hPa | 64 % | 7 °C | 98 % | 0% | 2% | 3% | 98% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1014 hPa | 64 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 14% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1013 hPa | 65 % | 6 °C | 91 % | 0% | 0% | 2% | 91% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 1% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1016 hPa | 79 % | 6 °C | 100 % | 0% | 10% | 1% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 14% | 2% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1018 hPa | 82 % | 6 °C | 89 % | 0% | 0% | 1% | 89% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 83 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 17% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1019 hPa | 84 % | 6 °C | 98 % | 0% | 3% | 57% | 96% | |
Cerro Jatun, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -13.6064; -72.0219
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Jatun, Peru. Weather forecast Cerro Jatun.
Cerro Jatun - weather nearby - bigger cities
Cerro Jatun - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Jatun is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Cerro Jatun
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Cerro Jatun
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 5:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:45 am | 11:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 5:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 6:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 6:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:58 pm | 04/28/2026 3:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |