Weather Cerro Hatillo week
Weather forecast for Cerro Hatillo for this and next week.
Sunday, May 17
25 / 19°C
| 0.0 mm | 26 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Hatillo, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south |
1012 hPa | 83 % | 18 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1012 hPa | 82 % | 17 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1011 hPa | 84 % | 17 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1011 hPa | 87 % | 18 °C | 33 % | 0% | 33% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1011 hPa | 90 % | 18 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 92 % | 18 °C | 42 % | 8% | 42% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1012 hPa | 93 % | 18 °C | 49 % | 17% | 49% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1012 hPa | 93 % | 18 °C | 18 % | 12% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1013 hPa | 88 % | 18 °C | 13 % | 7% | 13% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1013 hPa | 84 % | 19 °C | 7 % | 4% | 7% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 85 % | 21 °C | 4 % | 3% | 4% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1012 hPa | 87 % | 22 °C | 2 % | 1% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1012 hPa | 88 % | 22 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south |
1011 hPa | 91 % | 23 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h south |
1010 hPa | 89 % | 22 °C | 2 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south |
1010 hPa | 88 % | 22 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south |
1009 hPa | 87 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h south |
1010 hPa | 88 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south |
1010 hPa | 84 % | 19 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south |
1011 hPa | 84 % | 18 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1012 hPa | 85 % | 18 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 85 % | 17 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south-southwest |
1011 hPa | 93 % | 23 °C | 11 % | 0% | 10% | 1% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south |
1011 hPa | 88 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Cerro Hatillo, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -11.4500; -77.2906
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 541 m
The administrative part:
- Lima, Huacho, Lima Region
- Provincia de Huaral, Buena Vista, Lima Region
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Hatillo, Peru. Weather forecast Cerro Hatillo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Hatillo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cerro Hatillo
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 5:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:05 pm | 11:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 6:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 6:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:04 am | 7:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 7:05 am | 05/17/2026 6:48 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |