Weather Cerro El Huevo long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Cerro El Huevo for ten days.
Monday, May 4
22 / 16°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 1 am | |
| 16 °C | 17 °C | 7 am | |
| 22 °C | 21 °C | 1 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 7 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 5:43 pm
HOURLY
sunset 5:43 pm
|
|
|
|
Weather forecast Cerro El Huevo, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1013 hPa | 73 % | 10 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northeast |
1014 hPa | 67 % | 10 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1013 hPa | 47 % | 10 °C | 11 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1013 hPa | 57 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1013 hPa | 66 % | 10 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1013 hPa | 65 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1012 hPa | 40 % | 8 °C | 64 % | 0% | 0% | 2% | 64% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1012 hPa | 54 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
Cerro El Huevo, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -15.2929; -75.1684
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Cerro El Huevo, Peru. Weather forecast Cerro El Huevo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro El Huevo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cerro El Huevo
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 5:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:57 am | 11:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 6:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 6:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:58 am | 6:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 7:06 pm | 05/04/2026 8:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |