Weather Carrera the day after tomorrow
Weather forecast Carrera May 1, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the evening initially clear, later overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night the lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Carrera, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1011 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 43% | 99% | |
| 1 AM
2 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1011 hPa | 94 % | 18 °C | 90 % | 0% | 1% | 39% | 86% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1010 hPa | 94 % | 18 °C | 85 % | 0% | 0% | 40% | 81% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1010 hPa | 94 % | 18 °C | 75 % | 0% | 1% | 28% | 65% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1010 hPa | 94 % | 18 °C | 23 % | 0% | 0% | 9% | 14% | |
| 5 AM
6 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1010 hPa | 93 % | 18 °C | 13 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1010 hPa | 94 % | 18 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 2% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1011 hPa | 94 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1010 hPa | 82 % | 18 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1010 hPa | 91 % | 18 °C | 98 % | 0% | 0% | 30% | 98% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1012 hPa | 92 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 38% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 92 % | 18 °C | 98 % | 0% | 1% | 10% | 98% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1011 hPa | 81 % | 18 °C | 32 % | 0% | 0% | 10% | 27% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1011 hPa | 91 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
Carrera, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -8.1411; -79.0147
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 15 m
The administrative part:
- La Libertad, Trujillo, La Libertad Region
- Provincia de Trujillo, Trujillo, La Libertad Region
Something wrong, something missing?
Weather Carrera, Peru. Weather forecast Carrera.
Carrera - weather nearby - bigger cities
Carrera - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Carrera is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Carrera
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 6:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 11:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 6:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:31 am | 6:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:07 am | 7:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:23 pm | 05/01/2026 6:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |