Weather Callumaqui today
Weather forecast Callumaqui April 27, 2026
During the day cloudy, later morning light rain, in the afternoon initially light rain, later rain showers. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 2.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Callumaqui, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1021 hPa | 95 % | 4 °C | 65 % | 0% | 17% | 24% | 53% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 5 °C 4 °C |
0.9 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1024 hPa | 97 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 24% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 10 °C 9 °C |
1.2 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1018 hPa | 75 % | 6 °C | 39 % | 0% | 21% | 2% | 22% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1019 hPa | 91 % | 5 °C | 85 % | 0% | 10% | 21% | 80% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1021 hPa | 96 % | 1 °C | 100 % | 0% | 67% | 21% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1022 hPa | 89 % | 2 °C | 87 % | 0% | 82% | 0% | 20% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 44 % | 1 °C | 44 % | 0% | 0% | 36% | 13% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1016 hPa | 79 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
Callumaqui, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -16.2427; -69.3758
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Callumaqui, Peru. Weather forecast Callumaqui.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Callumaqui is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Callumaqui
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Callumaqui
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 5:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:35 am | 11:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 5:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 6:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:35 am | 6:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 2:12 pm | 04/27/2026 2:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |