Weather Callpa Callpa long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Callpa Callpa for ten days.
Sunday, May 3
17 / 6°C
| 0.5 mm | 4 km/h |
| 6 °C | 5 °C | 1 am | |
| 6 °C | 5 °C | 7 am | |
| 17 °C | 15 °C | 1 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 7 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 5:32 pm
HOURLY
sunset 5:32 pm
|
|
|
|
Weather forecast Callpa Callpa, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1023 hPa | 95 % | 5 °C | 80 % | 0% | 3% | 0% | 79% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1028 hPa | 93 % | 5 °C | 96 % | 0% | 73% | 4% | 93% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1018 hPa | 48 % | 5 °C | 50 % | 0% | 11% | 22% | 33% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1018 hPa | 68 % | 5 °C | 81 % | 0% | 7% | 2% | 80% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1020 hPa | 82 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 1% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.4 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1025 hPa | 91 % | 6 °C | 55 % | 0% | 49% | 0% | 10% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1015 hPa | 46 % | 6 °C | 58 % | 0% | 15% | 20% | 41% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south |
1015 hPa | 71 % | 7 °C | 31 % | 0% | 6% | 0% | 26% | |
Callpa Callpa, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -13.6233; -72.0178
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 66
Altitude: 3814 m
The administrative part:
- Cusco, Cusco
- Provincia de Paruro, Checcapucara
Something wrong, something missing?
Weather Callpa Callpa, Peru. Weather forecast Callpa Callpa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Callpa Callpa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Callpa Callpa
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 5:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:44 am | 11:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 5:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 6:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:44 am | 6:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 6:10 pm | 05/03/2026 7:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |