Weather Cairani, Puno Region the day after tomorrow
| 11 °C | 9 °C | 9 am | |
| 14 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 7 °C | 6 °C | 9 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 5:22 pm
HOURLY
sunset 5:22 pm
Weather forecast Cairani, Puno Region April 30, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 4.0 mm. At night cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cairani, Puno Region, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1016 hPa | 79 % | 4 °C | 100 % | 0% | 6% | 94% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 6% | 72% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1016 hPa | 78 % | 4 °C | 100 % | 0% | 8% | 98% | 99% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1017 hPa | 78 % | 3 °C | 93 % | 0% | 7% | 59% | 89% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 81 % | 3 °C | 100 % | 0% | 8% | 71% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1017 hPa | 83 % | 3 °C | 82 % | 0% | 46% | 47% | 45% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1018 hPa | 83 % | 3 °C | 97 % | 0% | 26% | 96% | 60% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1018 hPa | 72 % | 3 °C | 92 % | 0% | 14% | 76% | 57% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1019 hPa | 69 % | 5 °C | 85 % | 0% | 19% | 23% | 70% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1019 hPa | 68 % | 5 °C | 85 % | 0% | 25% | 28% | 64% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1018 hPa | 62 % | 5 °C | 100 % | 0% | 18% | 49% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1017 hPa | 59 % | 5 °C | 100 % | 0% | 16% | 60% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 55 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 25% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 52 % | 5 °C | 92 % | 0% | 16% | 13% | 88% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain showers | 15 °C 13 °C |
1.1 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1010 hPa | 50 % | 5 °C | 71 % | 0% | 37% | 33% | 43% | |
| 3 PM
4 PM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.7 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1013 hPa | 65 % | 5 °C | 96 % | 0% | 10% | 45% | 93% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1014 hPa | 69 % | 5 °C | 100 % | 0% | 31% | 82% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.4 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 73 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 96% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
1.1 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1016 hPa | 80 % | 5 °C | 96 % | 0% | 7% | 82% | 93% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1021 hPa | 88 % | 4 °C | 97 % | 0% | 82% | 78% | 62% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1020 hPa | 87 % | 4 °C | 100 % | 0% | 19% | 99% | 71% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1021 hPa | 85 % | 4 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 91% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1021 hPa | 86 % | 4 °C | 98 % | 0% | 10% | 73% | 75% | |
| 11 PM
12 AM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1021 hPa | 90 % | 4 °C | 84 % | 0% | 46% | 43% | 46% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1022 hPa | 92 % | 4 °C | 98 % | 0% | 62% | 93% | 54% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1020 hPa | 91 % | 4 °C | 100 % | 1% | 3% | 100% | 99% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1020 hPa | 92 % | 4 °C | 73 % | 0% | 1% | 71% | 11% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1020 hPa | 96 % | 4 °C | 52 % | 1% | 2% | 29% | 30% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1020 hPa | 96 % | 3 °C | 100 % | 53% | 53% | 73% | 74% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1021 hPa | 95 % | 3 °C | 100 % | 54% | 57% | 100% | 85% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1022 hPa | 95 % | 3 °C | 89 % | 7% | 38% | 25% | 83% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1024 hPa | 93 % | 4 °C | 93 % | 58% | 64% | 3% | 56% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1016 hPa | 44 % | 2 °C | 97 % | 0% | 3% | 97% | 50% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1018 hPa | 78 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
Cairani, Puno Region, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -15.9601; -69.8749
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Cairani, Puno Region, Peru. Weather forecast Cairani, Puno Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cairani, Puno Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cairani, Puno Region
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 5:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:36 am | 11:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:27 am | 5:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:02 am | 6:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 6:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4 pm | 04/30/2026 4:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |