Weather Buenos Aires, Junín today
Weather forecast Buenos Aires, Junín April 29, 2026
During the day morning fog, later morning overcast, in the afternoon rain. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 2.0 mm. At night fog. The lowest temperature -2 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Buenos Aires, Junín, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| light snow | 0 °C -2 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1025 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 86% | 95% | 99% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1024 hPa | 98 % | 0 °C | 100 % | 76% | 93% | 14% | 99% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1023 hPa | 97 % | 0 °C | 100 % | 39% | 99% | 50% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1022 hPa | 96 % | 0 °C | 100 % | 46% | 97% | 86% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1021 hPa | 97 % | 0 °C | 100 % | 59% | 92% | 99% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1021 hPa | 98 % | -1 °C | 100 % | 96% | 97% | 99% | 97% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | -2 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1023 hPa | 99 % | -1 °C | 100 % | 98% | 100% | 0% | 89% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1024 hPa | 98 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 3% | 95% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1024 hPa | 87 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain | 3 °C 0 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1023 hPa | 81 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 99% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 5 °C 2 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1022 hPa | 71 % | 0 °C | 99 % | 0% | 68% | 3% | 96% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1020 hPa | 61 % | 0 °C | 43 % | 0% | 28% | 20% | 17% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1018 hPa | 63 % | 1 °C | 86 % | 0% | 40% | 31% | 75% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 59 % | 1 °C | 99 % | 0% | 25% | 29% | 99% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 64 % | 1 °C | 100 % | 0% | 21% | 25% | 99% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1015 hPa | 63 % | 0 °C | 98 % | 0% | 12% | 24% | 98% | |
| 4 PM
5 PM
| rain | 7 °C 4 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1015 hPa | 63 % | 0 °C | 100 % | 0% | 18% | 18% | 99% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1017 hPa | 74 % | 0 °C | 100 % | 0% | 93% | 33% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1019 hPa | 87 % | 1 °C | 100 % | 0% | 70% | 61% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1021 hPa | 93 % | 1 °C | 100 % | 0% | 49% | 86% | 99% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1021 hPa | 93 % | 1 °C | 100 % | 0% | 20% | 95% | 96% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1022 hPa | 95 % | 1 °C | 78 % | 2% | 9% | 71% | 29% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1022 hPa | 96 % | 0 °C | 97 % | 16% | 32% | 93% | 54% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1022 hPa | 98 % | 0 °C | 99 % | 51% | 61% | 96% | 50% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1022 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 24% | 15% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1022 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1021 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 3% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1021 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 3% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1021 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 1% | 7% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1020 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 46% | 100% | 4% | 36% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1021 hPa | 98 % | 0 °C | 100 % | 44% | 100% | 0% | 3% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1022 hPa | 96 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1022 hPa | 84 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1022 hPa | 74 % | 0 °C | 90 % | 0% | 89% | 2% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain showers | 5 °C 2 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1021 hPa | 69 % | 0 °C | 60 % | 0% | 57% | 25% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1020 hPa | 65 % | 0 °C | 47 % | 0% | 41% | 21% | 7% | |
| 12 PM
1 PM
| heavy rain | 8 °C 5 °C |
2.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1018 hPa | 64 % | 1 °C | 95 % | 0% | 94% | 4% | 19% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 7 °C 4 °C |
0.6 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 67 % | 1 °C | 78 % | 0% | 11% | 33% | 65% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 1 °C | 96 % | 0% | 11% | 15% | 96% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain | 6 °C 3 °C |
1.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1015 hPa | 66 % | 0 °C | 92 % | 0% | 18% | 16% | 89% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 74 % | 0 °C | 100 % | 0% | 26% | 33% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1017 hPa | 73 % | 0 °C | 100 % | 0% | 17% | 41% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1018 hPa | 81 % | 0 °C | 100 % | 0% | 19% | 79% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1019 hPa | 86 % | 0 °C | 98 % | 0% | 24% | 14% | 98% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1021 hPa | 90 % | 0 °C | 97 % | 0% | 21% | 32% | 96% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1022 hPa | 93 % | 0 °C | 78 % | 0% | 17% | 23% | 72% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1024 hPa | 96 % | 0 °C | 79 % | 1% | 55% | 6% | 57% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1024 hPa | 97 % | 0 °C | 100 % | 9% | 100% | 27% | 91% | |
Buenos Aires, Junín, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -11.5403; -75.9238
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Buenos Aires, Junín, Peru. Weather forecast Buenos Aires, Junín.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Buenos Aires, Junín is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Buenos Aires, Junín
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Buenos Aires, Junín
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 5:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:01 pm | 11:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 6:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 6:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:51 pm | 04/29/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |