Weather Arbulú weekend
Weather forecast for Arbulú for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning clear. Sunday during the day morning clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear.
Saturday, May 16
28 / 21°C
| 0.0 mm | 24 km/h |
| 25 °C | 28 °C | 9 am | |
| 28 °C | 30 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 25 °C | 9 pm |
sunrise 6:20 am
sunset 6:09 pm
HOURLY
sunset 6:09 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Arbulú, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1012 hPa | 86 % | 19 °C | 18 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1012 hPa | 88 % | 19 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1011 hPa | 88 % | 19 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1011 hPa | 89 % | 19 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1010 hPa | 91 % | 19 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1010 hPa | 92 % | 19 °C | 20 % | 0% | 20% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1011 hPa | 92 % | 19 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1012 hPa | 89 % | 19 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1012 hPa | 78 % | 19 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1012 hPa | 68 % | 19 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1012 hPa | 61 % | 18 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
1012 hPa | 59 % | 18 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south |
1011 hPa | 58 % | 18 °C | 7 % | 1% | 7% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1010 hPa | 57 % | 18 °C | 3 % | 2% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south-southwest |
1009 hPa | 61 % | 19 °C | 2 % | 1% | 2% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south-southwest |
1008 hPa | 64 % | 19 °C | 4 % | 3% | 3% | 1% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southwest |
1008 hPa | 69 % | 19 °C | 4 % | 1% | 1% | 3% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1008 hPa | 74 % | 19 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1009 hPa | 81 % | 19 °C | 19 % | 0% | 12% | 7% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1010 hPa | 85 % | 19 °C | 13 % | 0% | 3% | 9% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1011 hPa | 85 % | 19 °C | 8 % | 0% | 1% | 7% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1011 hPa | 83 % | 19 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 82 % | 19 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 83 % | 18 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1012 hPa | 83 % | 18 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1011 hPa | 84 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1010 hPa | 87 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1010 hPa | 89 % | 19 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1010 hPa | 91 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1010 hPa | 92 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1011 hPa | 93 % | 19 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1011 hPa | 89 % | 18 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1012 hPa | 79 % | 18 °C | 5 % | 0% | 1% | 0% | 3% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1012 hPa | 68 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1012 hPa | 61 % | 18 °C | 4 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1011 hPa | 57 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1011 hPa | 55 % | 18 °C | 17 % | 0% | 1% | 0% | 15% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
1010 hPa | 55 % | 18 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southwest |
1009 hPa | 57 % | 18 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 3 PM
4 PM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
1008 hPa | 60 % | 18 °C | 18 % | 2% | 5% | 0% | 12% | |
| 4 PM
5 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southwest |
1008 hPa | 65 % | 18 °C | 18 % | 1% | 3% | 1% | 14% | |
| 5 PM
6 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1008 hPa | 73 % | 19 °C | 24 % | 0% | 1% | 5% | 18% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1009 hPa | 79 % | 19 °C | 12 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1010 hPa | 82 % | 19 °C | 13 % | 0% | 1% | 9% | 3% | |
| 8 PM
9 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1011 hPa | 82 % | 19 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1012 hPa | 80 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 1% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1012 hPa | 80 % | 18 °C | 10 % | 0% | 0% | 1% | 9% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1012 hPa | 82 % | 19 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
Arbulú, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -6.7692; -79.6361
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 220
Altitude: 76 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Arbulú, Peru. Weather forecast Arbulú.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Arbulú is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Arbulú
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 6:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 11:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:58 am | 6:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:33 am | 6:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:07 am | 7:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 5:59 am | 05/16/2026 6:04 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |