Weather Alto San Fermín today
Weather forecast Alto San Fermín April 28, 2026
During the day overcast, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later rain. The highest temperature 32 °C. Total rainfall 2.3 mm. At night the lowest temperature 25 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Alto San Fermín, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1015 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 98% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain showers | 26 °C 32 °C |
0.6 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1015 hPa | 93 % | 24 °C | 71 % | 0% | 68% | 0% | 10% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 32 °C 37 °C |
1.3 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1011 hPa | 63 % | 24 °C | 96 % | 0% | 29% | 10% | 93% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 27 °C 34 °C |
0.3 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1012 hPa | 97 % | 26 °C | 93 % | 0% | 86% | 48% | 40% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 33 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1012 hPa | 100 % | 25 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 64% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 26 °C 33 °C |
2.3 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1013 hPa | 98 % | 26 °C | 100 % | 0% | 46% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 29 °C 36 °C |
0.7 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1011 hPa | 85 % | 26 °C | 98 % | 0% | 68% | 33% | 94% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 33 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southwest |
1010 hPa | 98 % | 25 °C | 100 % | 0% | 15% | 0% | 100% | |
Alto San Fermín, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -13.9666; -68.9882
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Alto San Fermín, Peru. Weather forecast Alto San Fermín.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Alto San Fermín is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Alto San Fermín
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Alto San Fermín
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 5:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:33 am | 11:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 5:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 6:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:31 am | 6:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:46 pm | 04/28/2026 3:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |