Weather Alto Angara today
| 10 °C | 8 °C | 12 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 3 pm | |
| 5 °C | 3 °C | 5 pm | |
| 1 °C | -1 °C | 10 pm |
sunrise 5:51 am
sunset 5:27 pm
HOURLY
sunset 5:27 pm
Weather forecast Alto Angara April 28, 2026
During the day morning snow, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 11 °C. Total rainfall 3.5 mm. At night fog. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Alto Angara, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1023 hPa | 98 % | 1 °C | 100 % | 88% | 92% | 94% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1023 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 95% | 97% | 71% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1022 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 74% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| light snow | 0 °C -2 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1022 hPa | 98 % | 0 °C | 100 % | 95% | 96% | 60% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| snow | -1 °C -3 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1022 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 99% | 96% | 72% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| snow | 0 °C -3 °C |
0.5 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1022 hPa | 98 % | 0 °C | 100 % | 96% | 98% | 39% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| snow | -1 °C -4 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1024 hPa | 98 % | -1 °C | 100 % | 100% | 100% | 40% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1025 hPa | 97 % | 0 °C | 100 % | 100% | 100% | 35% | 73% | |
| 8 AM
9 AM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1025 hPa | 89 % | 0 °C | 88 % | 76% | 84% | 0% | 60% | |
| 9 AM
10 AM
| fog | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1024 hPa | 75 % | 1 °C | 96 % | 59% | 75% | 2% | 90% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1022 hPa | 71 % | 2 °C | 94 % | 0% | 35% | 0% | 92% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1020 hPa | 66 % | 2 °C | 38 % | 0% | 24% | 1% | 18% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1017 hPa | 61 % | 3 °C | 85 % | 0% | 61% | 1% | 50% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 57 % | 2 °C | 99 % | 0% | 64% | 30% | 96% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1015 hPa | 61 % | 2 °C | 92 % | 0% | 35% | 30% | 89% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain showers | 9 °C 7 °C |
1.3 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 64 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 7% | 96% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 74 % | 2 °C | 84 % | 0% | 18% | 45% | 72% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1018 hPa | 82 % | 2 °C | 99 % | 0% | 21% | 34% | 98% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1019 hPa | 92 % | 2 °C | 100 % | 0% | 13% | 25% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1020 hPa | 96 % | 2 °C | 100 % | 0% | 8% | 17% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1020 hPa | 96 % | 1 °C | 100 % | 0% | 4% | 53% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1021 hPa | 96 % | 1 °C | 100 % | 0% | 1% | 74% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1020 hPa | 96 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 90% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1020 hPa | 95 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 88% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1020 hPa | 97 % | 0 °C | 100 % | 0% | 3% | 1% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1019 hPa | 99 % | 0 °C | 100 % | 100% | 95% | 2% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1018 hPa | 99 % | -1 °C | 100 % | 100% | 96% | 0% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 99 % | -1 °C | 100 % | 82% | 96% | 0% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 98 % | -1 °C | 100 % | 66% | 69% | 1% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1020 hPa | 97 % | -1 °C | 100 % | 53% | 58% | 8% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1021 hPa | 97 % | 0 °C | 100 % | 49% | 53% | 1% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1023 hPa | 93 % | 0 °C | 100 % | 26% | 56% | 0% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1023 hPa | 88 % | 1 °C | 100 % | 8% | 25% | 0% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1021 hPa | 72 % | 1 °C | 96 % | 0% | 17% | 0% | 95% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1019 hPa | 61 % | 1 °C | 99 % | 0% | 20% | 15% | 98% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1017 hPa | 57 % | 1 °C | 88 % | 0% | 11% | 27% | 81% | |
| 12 PM
1 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1014 hPa | 53 % | 1 °C | 32 % | 0% | 11% | 10% | 16% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1012 hPa | 48 % | 1 °C | 30 % | 0% | 12% | 14% | 14% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 46 % | 1 °C | 38 % | 0% | 0% | 15% | 28% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1009 hPa | 42 % | 0 °C | 75 % | 0% | 0% | 31% | 70% | |
| 4 PM
5 PM
| heavy rain | 11 °C 8 °C |
1.1 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1010 hPa | 41 % | -1 °C | 100 % | 0% | 3% | 53% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| heavy sleet | 8 °C 5 °C |
4.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1014 hPa | 65 % | 1 °C | 100 % | 0% | 7% | 53% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
1.6 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1019 hPa | 98 % | 1 °C | 100 % | 75% | 92% | 86% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 3 °C 1 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1019 hPa | 91 % | 1 °C | 100 % | 0% | 5% | 93% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1017 hPa | 92 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 92 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 91 % | 0 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1019 hPa | 92 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 89% | |
Alto Angara, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -15.0165; -70.5121
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 4144 m
The administrative part:
- Puno, Puno
- Provincia de Lampa, Hacienda Huancane, Puno Region
Something wrong, something missing?
Weather Alto Angara, Peru. Weather forecast Alto Angara.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Alto Angara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Alto Angara
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Alto Angara
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 5:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:39 am | 11:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 5:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 6:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:38 am | 6:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:52 pm | 04/28/2026 3:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |