Weather Melekeok, Melekeok weekend
Weather forecast for Melekeok, Melekeok for this and next weekend.
|
Today
5/16/26 |
Tomorrow
5/17/26 |
Monday
5/18/26 |
Sunday during the day morning rain showers, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later cloudy.
Saturday, May 16
30 / 25°C
| 10.0 mm | 8 km/h |
| 28 °C | 34 °C | 9 am | |
| 28 °C | 33 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 32 °C | 9 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 6:12 pm
HOURLY
sunset 6:12 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Melekeok, Melekeok, Palau extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| partly cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 25 % | 0% | 0% | 1% | 24% | |
| 1 AM
12 PM
| partly cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1007 hPa | 91 % | 24 °C | 18 % | 0% | 0% | 3% | 15% | |
| 2 AM
1 PM
| partly cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1006 hPa | 90 % | 24 °C | 14 % | 0% | 0% | 2% | 11% | |
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1006 hPa | 88 % | 24 °C | 32 % | 0% | 10% | 3% | 22% | |
| 4 AM
3 PM
| rain showers | 26 °C 31 °C |
0.5 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1007 hPa | 89 % | 24 °C | 47 % | 0% | 23% | 16% | 20% | |
| 5 AM
4 PM
| heavy rain showers | 25 °C 30 °C |
1.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1007 hPa | 93 % | 24 °C | 69 % | 0% | 46% | 27% | 27% | |
| 6 AM
5 PM
| rain showers | 26 °C 31 °C |
0.5 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1007 hPa | 93 % | 24 °C | 60 % | 0% | 32% | 27% | 32% | |
| 7 AM
6 PM
| heavy rain | 26 °C 32 °C |
1.2 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1008 hPa | 95 % | 25 °C | 89 % | 0% | 76% | 19% | 43% | |
| 8 AM
7 PM
| rain showers | 27 °C 33 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1009 hPa | 94 % | 25 °C | 57 % | 0% | 6% | 6% | 53% | |
| 9 AM
8 PM
| light rain showers | 28 °C 35 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1009 hPa | 90 % | 25 °C | 43 % | 0% | 4% | 4% | 38% | |
| 10 AM
9 PM
| cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 84 % | 25 °C | 57 % | 0% | 22% | 3% | 45% | |
| 11 AM
10 PM
| heavy rain showers | 30 °C 37 °C |
1.8 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1008 hPa | 80 % | 25 °C | 81 % | 0% | 37% | 0% | 71% | |
| 12 PM
11 PM
| rain | 28 °C 34 °C |
0.9 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1008 hPa | 86 % | 25 °C | 99 % | 0% | 88% | 14% | 88% | |
| 1 PM
12 AM
| light rain | 28 °C 34 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1007 hPa | 85 % | 24 °C | 91 % | 0% | 48% | 0% | 82% | |
| 2 PM
1 AM
| heavy rain | 28 °C 33 °C |
1.3 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1006 hPa | 81 % | 24 °C | 100 % | 0% | 25% | 0% | 99% | |
| 3 PM
2 AM
| heavy rain | 27 °C 32 °C |
2.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1007 hPa | 86 % | 24 °C | 100 % | 0% | 75% | 23% | 98% | |
| 4 PM
3 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1006 hPa | 92 % | 24 °C | 99 % | 0% | 0% | 6% | 99% | |
| 5 PM
4 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1007 hPa | 91 % | 25 °C | 96 % | 0% | 15% | 1% | 95% | |
| 6 PM
5 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1007 hPa | 93 % | 25 °C | 85 % | 0% | 21% | 0% | 82% | |
| 7 PM
6 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1008 hPa | 91 % | 24 °C | 92 % | 0% | 9% | 2% | 91% | |
| 8 PM
7 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 75 % | 0% | 4% | 0% | 73% | |
| 9 PM
8 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 78 % | 0% | 13% | 0% | 75% | |
| 10 PM
9 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 87 % | 0% | 14% | 1% | 85% | |
| 11 PM
10 AM
| light rain showers | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1009 hPa | 91 % | 24 °C | 57 % | 0% | 26% | 15% | 36% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| light rain showers | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1008 hPa | 91 % | 24 °C | 45 % | 0% | 29% | 17% | 18% | |
| 1 AM
12 PM
| heavy rain showers | 25 °C 30 °C |
1.5 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1007 hPa | 94 % | 24 °C | 77 % | 0% | 36% | 48% | 35% | |
| 2 AM
1 PM
| light rain showers | 25 °C 30 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1007 hPa | 94 % | 24 °C | 76 % | 0% | 11% | 1% | 73% | |
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1006 hPa | 93 % | 24 °C | 14 % | 0% | 1% | 3% | 11% | |
| 4 AM
3 PM
| partly cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1006 hPa | 92 % | 24 °C | 17 % | 0% | 14% | 1% | 1% | |
| 5 AM
4 PM
| light rain showers | 25 °C 30 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1006 hPa | 93 % | 24 °C | 38 % | 0% | 22% | 7% | 14% | |
| 6 AM
5 PM
| rain showers | 26 °C 32 °C |
0.9 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1007 hPa | 93 % | 24 °C | 82 % | 0% | 15% | 8% | 76% | |
| 7 AM
6 PM
| heavy rain | 26 °C 31 °C |
2.9 mm | 5.3 m/s19 km/h east-southeast |
1008 hPa | 95 % | 25 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 88% | |
| 8 AM
7 PM
| rain showers | 26 °C 32 °C |
0.4 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1008 hPa | 96 % | 25 °C | 87 % | 0% | 3% | 3% | 86% | |
| 9 AM
8 PM
| light rain showers | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1009 hPa | 92 % | 25 °C | 82 % | 0% | 35% | 4% | 71% | |
| 10 AM
9 PM
| light rain | 28 °C 33 °C |
0.1 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1008 hPa | 84 % | 24 °C | 99 % | 0% | 91% | 0% | 93% | |
| 11 AM
10 PM
| rain | 28 °C 33 °C |
0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1008 hPa | 80 % | 24 °C | 97 % | 0% | 73% | 2% | 92% | |
| 12 PM
11 PM
| heavy rain | 29 °C 34 °C |
1.2 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1008 hPa | 78 % | 25 °C | 96 % | 0% | 24% | 9% | 94% | |
| 1 PM
12 AM
| heavy rain | 28 °C 34 °C |
4.4 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1007 hPa | 83 % | 25 °C | 100 % | 0% | 52% | 22% | 99% | |
| 2 PM
1 AM
| rain | 27 °C 33 °C |
0.8 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1007 hPa | 91 % | 25 °C | 99 % | 0% | 30% | 14% | 99% | |
| 3 PM
2 AM
| light rain showers | 27 °C 33 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1006 hPa | 92 % | 25 °C | 99 % | 0% | 3% | 6% | 99% | |
| 4 PM
3 AM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1006 hPa | 89 % | 25 °C | 99 % | 0% | 14% | 1% | 99% | |
| 5 PM
4 AM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1006 hPa | 89 % | 25 °C | 99 % | 0% | 2% | 0% | 99% | |
| 6 PM
5 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1007 hPa | 93 % | 25 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 7 PM
6 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1007 hPa | 93 % | 24 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 8 PM
7 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1008 hPa | 93 % | 24 °C | 99 % | 0% | 3% | 0% | 99% | |
| 9 PM
8 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1008 hPa | 92 % | 24 °C | 95 % | 0% | 5% | 0% | 94% | |
| 10 PM
9 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 90 % | 24 °C | 96 % | 0% | 6% | 0% | 96% | |
| 11 PM
10 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1009 hPa | 89 % | 24 °C | 98 % | 0% | 7% | 0% | 97% | |
Melekeok, Melekeok, Palau - information
State: PalauGPS coordinates: 7.4957; 134.6367
Time zone: Pacific / Palau
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Melekeok, Melekeok, Palau. Weather forecast Melekeok, Melekeok.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Melekeok, Melekeok is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 27.3 °C | 23.9 °C | 30.6 °C | 19 |
| February | 27.2 °C | 23.9 °C | 30.6 °C | 15 |
| March | 27.5 °C | 24.1 °C | 30.9 °C | 16 |
| April | 27.9 °C | 24.4 °C | 31.3 °C | 14 |
| May | 28.0 °C | 24.5 °C | 31.4 °C | 20 |
| June | 27.6 °C | 24.2 °C | 31.0 °C | 21 |
| July | 27.4 °C | 24.1 °C | 30.6 °C | 21 |
| August | 27.5 °C | 24.3 °C | 30.7 °C | 19 |
| September | 27.7 °C | 24.5 °C | 30.9 °C | 16 |
| October | 27.7 °C | 24.4 °C | 31.1 °C | 20 |
| November | 27.9 °C | 24.4 °C | 31.4 °C | 18 |
| December | 27.7 °C | 24.2 °C | 31.1 °C | 19 |
Astronomical information Melekeok, Melekeok
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 6:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:57 am | 12:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 6:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 6:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 7:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:44 am | 05/16/2026 5:36 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |