Weather Wāndar today
Weather forecast Wāndar April 28, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later overcast. The highest temperature 41 °C. At night the lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wāndar, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1001 hPa | 44 % | 12 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 40 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1001 hPa | 17 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
999 hPa | 15 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1001 hPa | 37 % | 13 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1001 hPa | 48 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 39 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1002 hPa | 16 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 40 °C 39 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northwest |
998 hPa | 14 % | 7 °C | 46 % | 0% | 0% | 1% | 46% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1000 hPa | 28 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
Wāndar, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.0941; 73.6906
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Wāndar, Pakistan. Weather forecast Wāndar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wāndar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Wāndar
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Wāndar
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:02 pm | 13:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 7:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 7:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 8:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:47 pm | 04/28/2026 3:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |