Weather Wān today
| 28 °C | 28 °C | 4 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 6 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 8 pm | |
| 22 °C | 24 °C | 10 pm |
sunrise 5:18 am
sunset 6:42 pm
HOURLY
sunset 6:42 pm
Weather forecast Wān April 29, 2026
During the day later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night the lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wān, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
1 AM
| heavy rain showers | 26 °C 27 °C |
2.1 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1006 hPa | 56 % | 16 °C | 78 % | 0% | 0% | 69% | 32% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 24 °C 25 °C |
0.3 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1006 hPa | 69 % | 17 °C | 46 % | 0% | 0% | 40% | 35% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1006 hPa | 58 % | 16 °C | 60 % | 0% | 0% | 52% | 21% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1005 hPa | 56 % | 15 °C | 24 % | 0% | 0% | 16% | 10% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1004 hPa | 51 % | 15 °C | 27 % | 0% | 0% | 6% | 22% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1004 hPa | 45 % | 14 °C | 16 % | 0% | 0% | 3% | 13% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1003 hPa | 43 % | 14 °C | 6 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1003 hPa | 44 % | 14 °C | 7 % | 0% | 0% | 5% | 3% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1003 hPa | 53 % | 16 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1003 hPa | 62 % | 16 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1003 hPa | 65 % | 16 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1004 hPa | 67 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1004 hPa | 66 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1004 hPa | 66 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1004 hPa | 65 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 66 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1003 hPa | 67 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1003 hPa | 70 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1003 hPa | 72 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1004 hPa | 72 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1004 hPa | 69 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1005 hPa | 62 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1005 hPa | 55 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1005 hPa | 45 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1005 hPa | 39 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1005 hPa | 35 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1004 hPa | 33 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| rain showers | 33 °C 34 °C |
0.6 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1003 hPa | 31 % | 13 °C | 27 % | 0% | 0% | 7% | 23% | |
| 2 PM
5 AM
| overcast | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1004 hPa | 43 % | 15 °C | 92 % | 0% | 0% | 50% | 84% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1003 hPa | 49 % | 16 °C | 74 % | 0% | 0% | 6% | 72% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1002 hPa | 44 % | 16 °C | 54 % | 0% | 0% | 5% | 52% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1002 hPa | 46 % | 16 °C | 14 % | 0% | 0% | 7% | 7% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1002 hPa | 59 % | 19 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1002 hPa | 58 % | 17 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1003 hPa | 63 % | 17 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1003 hPa | 67 % | 17 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1003 hPa | 67 % | 17 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1004 hPa | 70 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wān, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 32.4282; 74.2956
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Wān, Pakistan. Weather forecast Wān.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wān is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Wān
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Wān
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 7:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 8:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:43 pm | 04/29/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |