Weather Veehar weekend
Weather forecast for Veehar for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Sunday from morning untill noon clear, later morning initially clear, later partly cloudy.
Friday, May 15
40 / 28°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 34 °C | 36 °C | 9 am | |
| 39 °C | 40 °C | 12 pm | |
| 40 °C | 41 °C | 3 pm | |
| 33 °C | 34 °C | 9 pm |
sunrise 5:25 am
sunset 7:04 pm
HOURLY
sunset 7:04 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Veehar, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1001 hPa | 52 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1002 hPa | 52 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1002 hPa | 49 % | 17 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
11 PM
| partly cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1002 hPa | 41 % | 17 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1002 hPa | 35 % | 16 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1003 hPa | 29 % | 15 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 26 % | 14 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 39 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1001 hPa | 24 % | 14 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1000 hPa | 22 % | 14 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1000 hPa | 22 % | 14 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
999 hPa | 22 % | 13 °C | 29 % | 0% | 0% | 1% | 28% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
998 hPa | 21 % | 13 °C | 39 % | 0% | 0% | 2% | 39% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 39 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
998 hPa | 20 % | 12 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 39 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
998 hPa | 22 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
999 hPa | 26 % | 14 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1000 hPa | 29 % | 14 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1001 hPa | 34 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1002 hPa | 37 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1002 hPa | 40 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1002 hPa | 43 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1002 hPa | 46 % | 16 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1002 hPa | 48 % | 16 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1002 hPa | 50 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1002 hPa | 52 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1002 hPa | 53 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1003 hPa | 54 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1003 hPa | 50 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1004 hPa | 42 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1004 hPa | 33 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1004 hPa | 28 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1003 hPa | 25 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1003 hPa | 23 % | 14 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 41 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1002 hPa | 20 % | 13 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 42 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1000 hPa | 18 % | 13 °C | 10 % | 0% | 0% | 1% | 9% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 42 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1000 hPa | 17 % | 12 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 42 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
999 hPa | 17 % | 12 °C | 21 % | 0% | 0% | 4% | 19% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 41 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
999 hPa | 17 % | 11 °C | 35 % | 0% | 0% | 7% | 31% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 40 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
999 hPa | 19 % | 12 °C | 52 % | 0% | 0% | 3% | 51% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
999 hPa | 22 % | 13 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1000 hPa | 25 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1001 hPa | 26 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1001 hPa | 29 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1002 hPa | 32 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Veehar, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 29.5470; 70.3920
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Veehar, Pakistan. Weather forecast Veehar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Veehar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Veehar
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 7:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 7:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 8:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 8:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:52 am | 05/15/2026 5:36 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |