Weather Thul Hamza, Punjab today
| 38 °C | 36 °C | 8 pm | |
| 37 °C | 36 °C | 9 pm | |
| 37 °C | 35 °C | 10 pm | |
| 36 °C | 34 °C | 11 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 7:10 pm
HOURLY
sunset 7:10 pm
Weather forecast Thul Hamza, Punjab May 29, 2026
Clear morning. High of 45 °C. Clear overnight with a low of 30 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Thul Hamza, Punjab, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
4 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
999 hPa | 29 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
999 hPa | 31 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
999 hPa | 33 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
998 hPa | 34 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
999 hPa | 34 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
999 hPa | 35 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1000 hPa | 34 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1000 hPa | 29 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1000 hPa | 24 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1000 hPa | 20 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 42 °C 42 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1000 hPa | 16 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 44 °C 44 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
999 hPa | 13 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 45 °C 44 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
998 hPa | 10 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 45 °C 43 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
997 hPa | 9 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 45 °C 43 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
996 hPa | 9 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 45 °C 43 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
996 hPa | 8 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 44 °C 42 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
996 hPa | 8 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 42 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
995 hPa | 9 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 40 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
996 hPa | 13 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
997 hPa | 13 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
998 hPa | 15 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
998 hPa | 15 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
999 hPa | 20 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
998 hPa | 23 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 34 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
998 hPa | 25 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
998 hPa | 28 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
998 hPa | 32 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
999 hPa | 36 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
999 hPa | 37 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1000 hPa | 37 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1000 hPa | 36 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1001 hPa | 33 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1002 hPa | 31 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1002 hPa | 28 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1002 hPa | 26 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 41 °C 42 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1001 hPa | 24 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 42 °C 43 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1000 hPa | 23 % | 16 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 43 °C 44 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
999 hPa | 21 % | 15 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 43 °C 44 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
998 hPa | 19 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 43 °C 43 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
998 hPa | 18 % | 14 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 42 °C 42 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north-northeast |
998 hPa | 19 % | 13 °C | 53 % | 0% | 0% | 2% | 52% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h east-northeast |
999 hPa | 20 % | 12 °C | 49 % | 0% | 0% | 1% | 48% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h east-northeast |
1000 hPa | 26 % | 15 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1001 hPa | 31 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1002 hPa | 32 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1003 hPa | 34 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1003 hPa | 36 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thul Hamza, Punjab, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 29.1819; 70.6965
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Thul Hamza, Punjab, Pakistan. Weather forecast Thul Hamza, Punjab.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Thul Hamza, Punjab is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Thul Hamza, Punjab
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Thul Hamza, Punjab
data are always in the local timeSun and light
May 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 7:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 8:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:46 am | 8:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/28/2026 4:40 pm | 05/29/2026 3:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |