Weather Tarha Utla today
| 26 °C | 27 °C | 4 pm | |
| 23 °C | 24 °C | 6 pm | |
| 19 °C | 21 °C | 8 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 10 pm |
sunrise 5:20 am
sunset 6:49 pm
HOURLY
sunset 6:49 pm
Weather forecast Tarha Utla April 28, 2026
From morning untill noon heavy rain, later morning initially heavy rain, later cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast. The highest temperature 27 °C. Total rainfall 5.9 mm. At night cloudy. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tarha Utla, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1004 hPa | 56 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 51% | 99% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 57 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 2 AM
5 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1004 hPa | 60 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 26% | 100% | |
| 3 AM
6 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 62 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 60% | 100% | |
| 4 AM
7 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1005 hPa | 66 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 5 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1006 hPa | 72 % | 11 °C | 100 % | 0% | 1% | 18% | 100% | |
| 6 AM
9 PM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1006 hPa | 77 % | 13 °C | 93 % | 0% | 4% | 56% | 83% | |
| 7 AM
10 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1008 hPa | 80 % | 14 °C | 100 % | 0% | 1% | 84% | 100% | |
| 8 AM
11 PM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
1.6 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1008 hPa | 89 % | 15 °C | 100 % | 1% | 1% | 81% | 99% | |
| 9 AM
12 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
1.1 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1010 hPa | 86 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 99% | |
| 10 AM
1 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.1 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1009 hPa | 85 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1009 hPa | 68 % | 15 °C | 63 % | 0% | 0% | 49% | 28% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1008 hPa | 50 % | 13 °C | 53 % | 0% | 0% | 53% | 2% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1006 hPa | 43 % | 12 °C | 44 % | 0% | 0% | 13% | 35% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1005 hPa | 37 % | 11 °C | 90 % | 0% | 0% | 7% | 89% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1004 hPa | 39 % | 11 °C | 96 % | 0% | 0% | 35% | 93% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1004 hPa | 42 % | 12 °C | 83 % | 0% | 0% | 28% | 78% | |
| 5 PM
8 AM
| light rain | 26 °C 27 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1004 hPa | 46 % | 13 °C | 98 % | 0% | 0% | 17% | 98% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1005 hPa | 61 % | 15 °C | 82 % | 0% | 1% | 26% | 75% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1006 hPa | 76 % | 15 °C | 65 % | 0% | 0% | 19% | 57% | |
| 8 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1007 hPa | 76 % | 15 °C | 99 % | 0% | 0% | 25% | 98% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1008 hPa | 81 % | 15 °C | 97 % | 0% | 0% | 5% | 97% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1008 hPa | 81 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1008 hPa | 81 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 37% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1008 hPa | 83 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1007 hPa | 86 % | 13 °C | 96 % | 0% | 0% | 15% | 96% | |
| 2 AM
5 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1006 hPa | 87 % | 13 °C | 93 % | 0% | 0% | 18% | 92% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1006 hPa | 86 % | 13 °C | 47 % | 0% | 0% | 15% | 36% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1006 hPa | 88 % | 12 °C | 11 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1006 hPa | 87 % | 12 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1006 hPa | 87 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1006 hPa | 78 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1006 hPa | 58 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1006 hPa | 46 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1006 hPa | 39 % | 10 °C | 9 % | 0% | 0% | 4% | 4% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1005 hPa | 41 % | 12 °C | 51 % | 0% | 1% | 12% | 45% | |
| 12 PM
3 AM
| rain showers | 27 °C 27 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 37 % | 11 °C | 50 % | 0% | 0% | 16% | 42% | |
| 1 PM
4 AM
| rain showers | 26 °C 26 °C |
0.5 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1005 hPa | 43 % | 13 °C | 75 % | 0% | 1% | 35% | 62% | |
| 2 PM
5 AM
| rain showers | 25 °C 25 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1005 hPa | 50 % | 13 °C | 82 % | 0% | 5% | 28% | 75% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1006 hPa | 57 % | 14 °C | 93 % | 0% | 6% | 21% | 91% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1005 hPa | 52 % | 13 °C | 93 % | 0% | 0% | 7% | 93% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1004 hPa | 50 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1004 hPa | 66 % | 15 °C | 19 % | 0% | 0% | 7% | 13% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1005 hPa | 66 % | 13 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1005 hPa | 67 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1005 hPa | 69 % | 12 °C | 99 % | 0% | 0% | 2% | 99% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1006 hPa | 73 % | 12 °C | 75 % | 0% | 0% | 3% | 74% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1006 hPa | 76 % | 12 °C | 83 % | 0% | 0% | 4% | 83% | |
Tarha Utla, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 34.4200; 73.1628
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tarha Utla, Pakistan. Weather forecast Tarha Utla.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tarha Utla is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tarha Utla
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tarha Utla
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 6:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 7:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:22 am | 7:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 8:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:48 pm | 04/28/2026 3:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |