Weather Tarar, Punjab today
| 26 °C | 28 °C | 4 pm | |
| 27 °C | 29 °C | 6 pm | |
| 25 °C | 27 °C | 8 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 10 pm |
sunrise 5:25 am
sunset 6:46 pm
HOURLY
sunset 6:46 pm
Weather forecast Tarar, Punjab April 28, 2026
During the day partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later light rain showers. The highest temperature 36 °C. Total rainfall 0.9 mm. At night clear. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tarar, Punjab, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1000 hPa | 58 % | 17 °C | 19 % | 0% | 0% | 3% | 16% | |
| 1 AM
4 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
999 hPa | 58 % | 16 °C | 18 % | 0% | 0% | 5% | 14% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
999 hPa | 60 % | 16 °C | 42 % | 0% | 0% | 10% | 35% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
999 hPa | 60 % | 16 °C | 99 % | 0% | 0% | 10% | 99% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1000 hPa | 63 % | 16 °C | 85 % | 0% | 0% | 28% | 80% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h north-northeast |
1001 hPa | 63 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 2% | 5% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1001 hPa | 60 % | 15 °C | 53 % | 0% | 0% | 42% | 25% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1002 hPa | 57 % | 16 °C | 46 % | 0% | 0% | 37% | 14% | |
| 8 AM
11 PM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1002 hPa | 51 % | 16 °C | 18 % | 0% | 0% | 13% | 5% | |
| 9 AM
12 AM
| partly cloudy | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1002 hPa | 43 % | 15 °C | 32 % | 0% | 0% | 25% | 8% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1002 hPa | 36 % | 15 °C | 22 % | 0% | 0% | 12% | 11% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 33 % | 15 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 2% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1002 hPa | 31 % | 15 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1000 hPa | 29 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| rain showers | 36 °C 37 °C |
0.6 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
999 hPa | 28 % | 15 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 3 PM
6 AM
| rain | 32 °C 33 °C |
0.3 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1001 hPa | 40 % | 16 °C | 92 % | 0% | 0% | 17% | 90% | |
| 4 PM
7 AM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1002 hPa | 63 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 27% | 99% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1001 hPa | 63 % | 18 °C | 96 % | 0% | 0% | 2% | 96% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1001 hPa | 59 % | 17 °C | 44 % | 0% | 0% | 1% | 43% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1001 hPa | 57 % | 17 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1002 hPa | 63 % | 17 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 9 PM
12 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1003 hPa | 67 % | 17 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1003 hPa | 68 % | 17 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1003 hPa | 68 % | 17 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1003 hPa | 67 % | 17 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1002 hPa | 70 % | 17 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 AM
5 PM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1002 hPa | 66 % | 16 °C | 22 % | 0% | 0% | 21% | 3% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1002 hPa | 68 % | 16 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1002 hPa | 68 % | 16 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1002 hPa | 68 % | 16 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 66 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1003 hPa | 60 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1003 hPa | 52 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1003 hPa | 45 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1003 hPa | 38 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1003 hPa | 34 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1002 hPa | 28 % | 13 °C | 78 % | 0% | 0% | 29% | 72% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1001 hPa | 27 % | 13 °C | 58 % | 0% | 0% | 10% | 54% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1000 hPa | 26 % | 12 °C | 96 % | 0% | 0% | 8% | 96% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
999 hPa | 25 % | 12 °C | 75 % | 0% | 0% | 3% | 74% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
999 hPa | 26 % | 12 °C | 68 % | 0% | 0% | 10% | 64% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
999 hPa | 30 % | 14 °C | 47 % | 0% | 0% | 7% | 43% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
999 hPa | 38 % | 15 °C | 59 % | 0% | 0% | 11% | 54% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1000 hPa | 41 % | 14 °C | 52 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1000 hPa | 44 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1001 hPa | 45 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1001 hPa | 44 % | 13 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1001 hPa | 48 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
Tarar, Punjab, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 32.1803; 72.9375
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tarar, Punjab, Pakistan. Weather forecast Tarar, Punjab.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tarar, Punjab is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tarar, Punjab
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tarar, Punjab
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 6:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:05 pm | 13:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 7:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 8:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:50 pm | 04/28/2026 3:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |