Weather Sharqpur the day after tomorrow
Weather forecast Sharqpur April 30, 2026
From morning untill noon clear, later morning initially clear, later partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 37 °C. At night the lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sharqpur, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1002 hPa | 66 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1002 hPa | 67 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1002 hPa | 69 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1001 hPa | 72 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 71 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 72 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 72 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1003 hPa | 65 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1003 hPa | 51 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1003 hPa | 41 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1004 hPa | 34 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1003 hPa | 29 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
999 hPa | 17 % | 8 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1002 hPa | 36 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1002 hPa | 50 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1003 hPa | 20 % | 11 °C | 5 % | 0% | 0% | 1% | 4% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
998 hPa | 16 % | 8 °C | 15 % | 0% | 0% | 12% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1000 hPa | 31 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sharqpur, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.4612; 74.1009
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Sharqpur, Pakistan. Weather forecast Sharqpur.
Sharqpur - weather nearby - bigger cities
Sharqpur - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sharqpur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sharqpur
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 7:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 7:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 8:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:40 pm | 04/30/2026 4:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |