Weather Sankhar ki Kot weekend
Weather forecast for Sankhar ki Kot for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. Sunday from morning untill noon partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later cloudy.
Friday, May 1
38 / 24°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
| 24 °C | 24 °C | 5 am | |
| 36 °C | 37 °C | 11 am | |
| 38 °C | 37 °C | 5 pm | |
| 28 °C | 28 °C | 11 pm |
sunrise 5:20 am
sunset 6:44 pm
HOURLY
sunset 6:44 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sankhar ki Kot, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1001 hPa | 48 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1003 hPa | 23 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
998 hPa | 16 % | 7 °C | 18 % | 0% | 0% | 7% | 11% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1000 hPa | 33 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 5% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
999 hPa | 47 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1000 hPa | 21 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
996 hPa | 15 % | 7 °C | 53 % | 0% | 0% | 14% | 49% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 30 °C 29 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
998 hPa | 28 % | 9 °C | 14 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
Sankhar ki Kot, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.2638; 73.6516
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Sankhar ki Kot, Pakistan. Weather forecast Sankhar ki Kot.
Sankhar ki Kot - weather nearby - bigger cities
Sankhar ki Kot - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sankhar ki Kot is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sankhar ki Kot
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 6:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:02 pm | 13:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:24 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:52 am | 8:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:39 pm | 05/01/2026 4:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |