Weather Kariāli long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Kariāli for ten days.
Monday, May 4
24 / 14°C
| 12.1 mm | 5 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 5 am | |
| 24 °C | 25 °C | 11 am | |
| 21 °C | 22 °C | 5 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 11 pm |
sunrise 5:13 am
sunset 6:53 pm
HOURLY
sunset 6:53 pm
|
|
|
|
Weather forecast Kariāli, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
4.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1009 hPa | 76 % | 10 °C | 20 % | 0% | 3% | 14% | 6% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain showers | 24 °C 25 °C |
6.2 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1012 hPa | 50 % | 13 °C | 75 % | 0% | 13% | 28% | 64% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 59 % | 12 °C | 54 % | 0% | 10% | 3% | 48% | |
| 11 PM
2 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
1.9 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1012 hPa | 68 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 84 % | 12 °C | 99 % | 0% | 0% | 88% | 99% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 26 °C 26 °C |
1.6 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1012 hPa | 36 % | 10 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 6% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1011 hPa | 50 % | 12 °C | 28 % | 0% | 0% | 19% | 16% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1012 hPa | 70 % | 10 °C | 20 % | 0% | 0% | 3% | 20% | |
Kariāli, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 34.5330; 73.2727
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kariāli, Pakistan. Weather forecast Kariāli.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kariāli is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kariāli
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:13 am | 6:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:03 pm | 13:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 7:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:14 am | 7:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:40 am | 8:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:45 pm | 05/04/2026 6:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |