Weather Kānchra Dhera today
| 29 °C | 29 °C | 4 pm | |
| 28 °C | 28 °C | 6 pm | |
| 24 °C | 25 °C | 8 pm | |
| 21 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 5:18 am
sunset 6:43 pm
HOURLY
sunset 6:43 pm
Weather forecast Kānchra Dhera April 29, 2026
During the day partly cloudy. The highest temperature 29 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kānchra Dhera, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1006 hPa | 48 % | 13 °C | 20 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1006 hPa | 43 % | 13 °C | 35 % | 0% | 0% | 26% | 12% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1005 hPa | 41 % | 13 °C | 21 % | 0% | 0% | 5% | 16% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1005 hPa | 37 % | 12 °C | 22 % | 0% | 0% | 9% | 15% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1004 hPa | 36 % | 12 °C | 30 % | 0% | 0% | 2% | 28% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1003 hPa | 35 % | 12 °C | 31 % | 0% | 0% | 4% | 28% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1003 hPa | 37 % | 12 °C | 39 % | 0% | 0% | 2% | 37% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1004 hPa | 41 % | 13 °C | 71 % | 0% | 0% | 5% | 69% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1004 hPa | 49 % | 14 °C | 59 % | 0% | 0% | 2% | 57% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1004 hPa | 52 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 6% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 59 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 66 % | 14 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1004 hPa | 69 % | 14 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1005 hPa | 70 % | 13 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1004 hPa | 68 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1004 hPa | 65 % | 12 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 62 % | 12 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1004 hPa | 59 % | 11 °C | 47 % | 0% | 0% | 0% | 47% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1004 hPa | 58 % | 11 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1004 hPa | 56 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1005 hPa | 45 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1005 hPa | 32 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1005 hPa | 28 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1006 hPa | 26 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 33 °C 32 °C |
0.5 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1005 hPa | 25 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 11% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1005 hPa | 25 % | 10 °C | 61 % | 0% | 0% | 25% | 50% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1004 hPa | 26 % | 10 °C | 59 % | 0% | 0% | 8% | 56% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1003 hPa | 25 % | 10 °C | 52 % | 0% | 0% | 6% | 49% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 33 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1002 hPa | 25 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 93% | 70% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1003 hPa | 34 % | 13 °C | 78 % | 0% | 0% | 46% | 60% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1003 hPa | 34 % | 12 °C | 35 % | 0% | 0% | 1% | 34% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1003 hPa | 34 % | 12 °C | 15 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1003 hPa | 41 % | 13 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1003 hPa | 45 % | 13 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1004 hPa | 48 % | 13 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1004 hPa | 51 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1004 hPa | 53 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Kānchra Dhera, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 32.9314; 74.1479
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kānchra Dhera, Pakistan. Weather forecast Kānchra Dhera.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kānchra Dhera is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kānchra Dhera
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kānchra Dhera
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 6:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 8:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:43 pm | 04/29/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |