Weather Kachhewāla today
Weather forecast Kachhewāla April 29, 2026
From morning untill noon clear, later morning initially clear, later cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear. The highest temperature 35 °C. At night the lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kachhewāla, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1003 hPa | 61 % | 16 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1003 hPa | 62 % | 15 °C | 57 % | 0% | 0% | 54% | 3% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1002 hPa | 64 % | 16 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1002 hPa | 66 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1002 hPa | 65 % | 15 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1002 hPa | 65 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1003 hPa | 66 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1003 hPa | 57 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1004 hPa | 48 % | 15 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1004 hPa | 41 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1004 hPa | 34 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1003 hPa | 29 % | 13 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 3% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 27 % | 13 °C | 21 % | 0% | 0% | 5% | 18% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1001 hPa | 26 % | 13 °C | 46 % | 0% | 0% | 7% | 43% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1001 hPa | 25 % | 12 °C | 78 % | 0% | 0% | 16% | 75% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1000 hPa | 26 % | 12 °C | 58 % | 0% | 0% | 21% | 48% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
999 hPa | 26 % | 12 °C | 57 % | 0% | 0% | 25% | 44% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1000 hPa | 27 % | 12 °C | 50 % | 0% | 0% | 24% | 35% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1000 hPa | 35 % | 14 °C | 29 % | 0% | 0% | 7% | 24% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1000 hPa | 39 % | 14 °C | 6 % | 0% | 0% | 1% | 4% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1001 hPa | 41 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1002 hPa | 42 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1002 hPa | 45 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1003 hPa | 51 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1003 hPa | 54 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 56 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 59 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1002 hPa | 62 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1002 hPa | 64 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1002 hPa | 66 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1003 hPa | 68 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1004 hPa | 62 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1004 hPa | 53 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1004 hPa | 48 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1004 hPa | 41 % | 16 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain showers | 33 °C 35 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1004 hPa | 37 % | 16 °C | 34 % | 0% | 0% | 1% | 34% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1004 hPa | 32 % | 14 °C | 59 % | 0% | 10% | 33% | 43% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1003 hPa | 29 % | 13 °C | 55 % | 0% | 0% | 7% | 53% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1002 hPa | 27 % | 13 °C | 62 % | 0% | 0% | 17% | 55% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1001 hPa | 26 % | 12 °C | 90 % | 0% | 0% | 14% | 89% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1001 hPa | 27 % | 12 °C | 32 % | 0% | 0% | 6% | 28% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1001 hPa | 27 % | 12 °C | 18 % | 0% | 0% | 5% | 14% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1000 hPa | 38 % | 16 °C | 17 % | 0% | 0% | 3% | 14% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1000 hPa | 39 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1001 hPa | 43 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1002 hPa | 45 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1002 hPa | 48 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1002 hPa | 50 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Kachhewāla, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 32.3256; 72.4631
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kachhewāla, Pakistan. Weather forecast Kachhewāla.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kachhewāla is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kachhewāla
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kachhewāla
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 6:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:07 pm | 13:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 7:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 7:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 8:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:50 pm | 04/29/2026 3:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |