Weather Jāfar Town today
| 28 °C | 30 °C | 9 am | |
| 32 °C | 34 °C | 12 pm | |
| 31 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 9 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 6:41 pm
HOURLY
sunset 6:41 pm
Weather forecast Jāfar Town April 29, 2026
During the day later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later clear. The highest temperature 33 °C. Total rainfall 1.1 mm. At night the lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jāfar Town, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1003 hPa | 66 % | 17 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1004 hPa | 60 % | 17 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1004 hPa | 49 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1004 hPa | 42 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1004 hPa | 37 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1004 hPa | 35 % | 14 °C | 43 % | 0% | 0% | 4% | 41% | |
| 1 PM
4 AM
| rain showers | 33 °C 34 °C |
0.8 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1003 hPa | 34 % | 14 °C | 39 % | 0% | 3% | 12% | 30% | |
| 2 PM
5 AM
| rain showers | 32 °C 33 °C |
0.3 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1002 hPa | 37 % | 15 °C | 66 % | 0% | 0% | 37% | 46% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1002 hPa | 40 % | 16 °C | 67 % | 0% | 0% | 56% | 25% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1002 hPa | 39 % | 15 °C | 61 % | 0% | 0% | 39% | 36% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1001 hPa | 40 % | 15 °C | 37 % | 0% | 0% | 23% | 18% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1002 hPa | 43 % | 15 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 1% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1002 hPa | 47 % | 15 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 50 % | 15 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1003 hPa | 55 % | 16 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1003 hPa | 62 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1003 hPa | 70 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1003 hPa | 70 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1003 hPa | 72 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1003 hPa | 74 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1003 hPa | 73 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1003 hPa | 71 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1003 hPa | 69 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1004 hPa | 63 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1004 hPa | 56 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1005 hPa | 48 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1005 hPa | 40 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1005 hPa | 35 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1005 hPa | 32 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1003 hPa | 30 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1003 hPa | 28 % | 13 °C | 48 % | 0% | 0% | 19% | 35% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1002 hPa | 28 % | 13 °C | 43 % | 0% | 0% | 14% | 32% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 34 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1002 hPa | 27 % | 12 °C | 94 % | 0% | 0% | 23% | 93% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1002 hPa | 46 % | 15 °C | 60 % | 0% | 0% | 1% | 60% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1002 hPa | 38 % | 14 °C | 16 % | 0% | 0% | 3% | 13% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1002 hPa | 42 % | 15 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 7% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1002 hPa | 46 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 48 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1003 hPa | 49 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1003 hPa | 52 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1003 hPa | 55 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Jāfar Town, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.4501; 74.2488
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Jāfar Town, Pakistan. Weather forecast Jāfar Town.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jāfar Town is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Jāfar Town
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Jāfar Town
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 6:41 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 7:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 7:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:52 am | 8:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:43 pm | 04/29/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |