Weather Īsāwāla today
| 39 °C | 39 °C | 4 pm | |
| 36 °C | 36 °C | 6 pm | |
| 31 °C | 32 °C | 8 pm | |
| 28 °C | 30 °C | 10 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 6:57 pm
HOURLY
sunset 6:57 pm
Weather forecast Īsāwāla April 28, 2026
From morning untill noon clear, later morning initially clear, later partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 40 °C. At night the lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Īsāwāla, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-southwest |
1001 hPa | 57 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southwest |
1001 hPa | 57 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1001 hPa | 57 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southwest |
1000 hPa | 59 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southwest |
1000 hPa | 65 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southwest |
1000 hPa | 70 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1001 hPa | 72 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1001 hPa | 68 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1002 hPa | 61 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
1002 hPa | 54 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southwest |
1003 hPa | 48 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southwest |
1002 hPa | 39 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southwest |
1002 hPa | 33 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 39 °C 40 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h southwest |
1001 hPa | 30 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h west-southwest |
1000 hPa | 27 % | 17 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 40 °C 40 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-southwest |
999 hPa | 23 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 5% | 98% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 39 °C 39 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
999 hPa | 25 % | 15 °C | 49 % | 0% | 0% | 4% | 47% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
999 hPa | 25 % | 14 °C | 33 % | 0% | 0% | 4% | 30% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southwest |
999 hPa | 28 % | 14 °C | 32 % | 0% | 0% | 2% | 30% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1000 hPa | 34 % | 15 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southwest |
1000 hPa | 44 % | 17 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southwest |
1001 hPa | 51 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
1002 hPa | 55 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1002 hPa | 59 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1001 hPa | 58 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1001 hPa | 55 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1000 hPa | 54 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1000 hPa | 58 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1000 hPa | 65 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1000 hPa | 72 % | 19 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1001 hPa | 79 % | 19 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1002 hPa | 75 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1002 hPa | 62 % | 20 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1003 hPa | 46 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1003 hPa | 26 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 40 °C 40 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1002 hPa | 17 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 41 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1002 hPa | 14 % | 8 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 42 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1001 hPa | 12 % | 7 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 43 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1000 hPa | 11 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 43 °C 41 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
999 hPa | 10 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 44 °C 42 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
998 hPa | 10 % | 5 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 42 °C 40 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
998 hPa | 11 % | 6 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 1% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 40 °C 40 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h southwest |
999 hPa | 23 % | 14 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southwest |
999 hPa | 35 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1000 hPa | 43 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-southwest |
1001 hPa | 42 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southwest |
1001 hPa | 41 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west-southwest |
1002 hPa | 47 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Īsāwāla, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 25.6554; 68.0933
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Īsāwāla, Pakistan. Weather forecast Īsāwāla.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Īsāwāla is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Īsāwāla
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Īsāwāla
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 6:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:25 pm | 13:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 7:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:01 am | 7:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:32 am | 8:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:12 pm | 04/28/2026 3:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |