Weather Hāīīābād weekend
Weather forecast for Hāīīābād for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy. Sunday during the day clear, later morning initially clear, later rain showers, in the afternoon initially rain showers, later overcast.
Friday, May 1
36 / 25°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Hāīīābād, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1002 hPa | 47 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1002 hPa | 49 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 50 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1002 hPa | 51 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1002 hPa | 51 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1002 hPa | 50 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1003 hPa | 51 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1004 hPa | 47 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1004 hPa | 41 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1005 hPa | 35 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1005 hPa | 28 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1004 hPa | 25 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
999 hPa | 25 % | 12 °C | 29 % | 0% | 0% | 4% | 27% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1001 hPa | 38 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1000 hPa | 48 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1001 hPa | 23 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
996 hPa | 15 % | 7 °C | 13 % | 0% | 0% | 1% | 11% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
999 hPa | 28 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 29% | 100% | |
Hāīīābād, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.4477; 73.0994
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Hāīīābād, Pakistan. Weather forecast Hāīīābād.
Hāīīābād - weather nearby - bigger cities
Hāīīābād - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hāīīābād is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hāīīābād
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 6:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 13:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 7:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:54 am | 8:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:42 pm | 05/01/2026 4:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |