Weather Ghakka Mittar today
| 28 °C | 29 °C | 4 pm | |
| 26 °C | 27 °C | 6 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 8 pm | |
| 23 °C | 25 °C | 10 pm |
sunrise 5:18 am
sunset 6:43 pm
HOURLY
sunset 6:43 pm
Weather forecast Ghakka Mittar April 29, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 28 °C. At night the lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ghakka Mittar, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1004 hPa | 47 % | 15 °C | 41 % | 0% | 0% | 5% | 37% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1003 hPa | 46 % | 15 °C | 63 % | 0% | 4% | 8% | 58% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1003 hPa | 46 % | 15 °C | 72 % | 0% | 0% | 8% | 70% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1003 hPa | 46 % | 14 °C | 52 % | 0% | 0% | 3% | 50% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1003 hPa | 50 % | 14 °C | 60 % | 0% | 0% | 3% | 58% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1003 hPa | 56 % | 15 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1003 hPa | 60 % | 15 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1004 hPa | 63 % | 16 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1004 hPa | 64 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1004 hPa | 65 % | 15 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1004 hPa | 65 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1003 hPa | 67 % | 15 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1003 hPa | 68 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1003 hPa | 67 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1003 hPa | 68 % | 14 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 1% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1003 hPa | 69 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1004 hPa | 67 % | 13 °C | 13 % | 0% | 0% | 6% | 11% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1004 hPa | 57 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1005 hPa | 46 % | 13 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1006 hPa | 40 % | 13 °C | 17 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1006 hPa | 37 % | 13 °C | 25 % | 0% | 0% | 14% | 13% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain showers | 32 °C 33 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1005 hPa | 32 % | 13 °C | 21 % | 0% | 0% | 19% | 2% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1006 hPa | 33 % | 13 °C | 80 % | 0% | 0% | 53% | 60% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1004 hPa | 32 % | 12 °C | 68 % | 0% | 0% | 5% | 67% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1003 hPa | 30 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 7% | 93% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1003 hPa | 30 % | 12 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1002 hPa | 30 % | 12 °C | 9 % | 0% | 0% | 1% | 7% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1002 hPa | 30 % | 12 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1002 hPa | 35 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1002 hPa | 41 % | 14 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 2% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1003 hPa | 46 % | 14 °C | 39 % | 0% | 0% | 1% | 37% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1004 hPa | 52 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1004 hPa | 53 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1004 hPa | 55 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ghakka Mittar, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 32.4385; 74.1482
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ghakka Mittar, Pakistan. Weather forecast Ghakka Mittar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ghakka Mittar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ghakka Mittar
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ghakka Mittar
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 6:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 7:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:22 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 8:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:43 pm | 04/29/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |