Weather Dāhriī today
| 43 °C | 41 °C | 4 pm | |
| 38 °C | 39 °C | 6 pm | |
| 34 °C | 36 °C | 8 pm | |
| 31 °C | 33 °C | 10 pm |
sunrise 5:51 am
sunset 6:56 pm
HOURLY
sunset 6:56 pm
Weather forecast Dāhriī April 29, 2026
From morning untill noon clear, later morning initially clear, later partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 43 °C. At night the lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dāhriī, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1002 hPa | 62 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1002 hPa | 66 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1001 hPa | 67 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1000 hPa | 66 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southwest |
1001 hPa | 69 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1001 hPa | 71 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1001 hPa | 73 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1002 hPa | 69 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1003 hPa | 59 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1003 hPa | 45 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1003 hPa | 34 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1003 hPa | 27 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 41 °C 42 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1002 hPa | 22 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 42 °C 42 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1001 hPa | 17 % | 11 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 43 °C 42 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1000 hPa | 13 % | 8 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 43 °C 41 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
999 hPa | 11 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 43 °C 41 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h south-southwest |
999 hPa | 12 % | 8 °C | 58 % | 0% | 0% | 50% | 17% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 40 °C 38 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south-southwest |
999 hPa | 17 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south-southwest |
999 hPa | 29 % | 17 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south-southwest |
1000 hPa | 39 % | 19 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
1001 hPa | 43 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southwest |
1002 hPa | 47 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southwest |
1002 hPa | 50 % | 19 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1002 hPa | 50 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southwest |
1003 hPa | 49 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southwest |
1002 hPa | 52 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1001 hPa | 61 % | 19 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1001 hPa | 71 % | 21 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
1001 hPa | 78 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1001 hPa | 84 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
1001 hPa | 87 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1002 hPa | 81 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1002 hPa | 69 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1003 hPa | 57 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southwest |
1003 hPa | 47 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1002 hPa | 37 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 40 °C 42 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1002 hPa | 30 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 42 °C 43 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southwest |
1001 hPa | 23 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 43 °C 44 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1000 hPa | 19 % | 14 °C | 74 % | 0% | 0% | 22% | 68% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 43 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
999 hPa | 14 % | 10 °C | 64 % | 0% | 0% | 14% | 60% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 43 °C 42 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
998 hPa | 14 % | 10 °C | 22 % | 0% | 0% | 7% | 16% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 42 °C 41 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southwest |
998 hPa | 15 % | 10 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southwest |
999 hPa | 26 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 2% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1000 hPa | 36 % | 18 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southwest |
1001 hPa | 46 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
1001 hPa | 54 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southwest |
1002 hPa | 57 % | 20 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1002 hPa | 52 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Dāhriī, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 25.5867; 68.4707
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dāhriī, Pakistan. Weather forecast Dāhriī.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dāhriī is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Dāhriī
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Dāhriī
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 6:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 13:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 7:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 7:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 8:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:05 pm | 04/29/2026 4:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |