Weather Chauk, North-West Frontier Province long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Chauk, North-West Frontier Province for ten days.
Wednesday, Apr 29
27 / 12°C
| 0.5 mm | 5 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Chauk, North-West Frontier Province, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1006 hPa | 70 % | 6 °C | 97 % | 0% | 4% | 8% | 96% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain showers | 27 °C 26 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1006 hPa | 30 % | 7 °C | 40 % | 0% | 0% | 4% | 37% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1005 hPa | 44 % | 10 °C | 95 % | 0% | 0% | 16% | 94% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1006 hPa | 72 % | 8 °C | 15 % | 0% | 0% | 14% | 1% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1007 hPa | 70 % | 6 °C | 31 % | 0% | 0% | 10% | 22% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 26 °C 25 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1007 hPa | 34 % | 9 °C | 36 % | 0% | 0% | 10% | 29% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-southeast |
1005 hPa | 45 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1007 hPa | 74 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Chauk, North-West Frontier Province, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 34.5051; 73.2445
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Chauk, North-West Frontier Province, Pakistan. Weather forecast Chauk, North-West Frontier Province.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chauk, North-West Frontier Province is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Chauk, North-West Frontier Province
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 6:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 7:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 8:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:47 pm | 04/29/2026 3:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |