Weather Chārsadda long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Chārsadda for ten days.
Wednesday, Jun 3
36 / 28°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
| 28 °C | 31 °C | 5 am | |
| 36 °C | 39 °C | 11 am | |
| 32 °C | 34 °C | 5 pm | |
| 30 °C | 33 °C | 11 pm |
sunrise 5:01 am
sunset 7:20 pm
HOURLY
sunset 7:20 pm
|
|
|
|
Weather forecast Chārsadda, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 06/03/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1003 hPa | 64 % | 20 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1004 hPa | 36 % | 18 °C | 56 % | 0% | 0% | 7% | 53% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1001 hPa | 43 % | 18 °C | 96 % | 0% | 0% | 8% | 96% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1002 hPa | 50 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Thursday 06/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southwest |
1001 hPa | 67 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 39 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1000 hPa | 30 % | 16 °C | 22 % | 0% | 0% | 1% | 21% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1001 hPa | 40 % | 18 °C | 75 % | 0% | 0% | 3% | 75% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1002 hPa | 53 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Chārsadda, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 34.1482; 71.7406
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Chārsadda, Pakistan. Weather forecast Chārsadda.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chārsadda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Chārsadda
data are always in the local timeSun and light
June 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:01 am | 7:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:11 pm | 14:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:32 am | 7:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 8:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:19 am | 9:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/02/2026 9:24 pm | 06/03/2026 7:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |