Weather Bulah today
Weather forecast Bulah April 29, 2026
During the day clear, later morning initially clear, later rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy. The highest temperature 37 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night clear. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bulah, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1002 hPa | 30 % | 4 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 35 °C 34 °C |
1.3 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1003 hPa | 15 % | 4 °C | 10 % | 0% | 0% | 4% | 5% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 34 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1000 hPa | 16 % | 5 °C | 63 % | 0% | 0% | 1% | 62% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1002 hPa | 28 % | 6 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1001 hPa | 29 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 11 AM
2 AM
| overcast | 34 °C 33 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1003 hPa | 17 % | 5 °C | 86 % | 0% | 0% | 15% | 86% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1002 hPa | 30 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h north |
1002 hPa | 29 % | 7 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
Bulah, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 32.6781; 72.6535
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bulah, Pakistan. Weather forecast Bulah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bulah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bulah
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bulah
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 6:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:06 pm | 13:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 7:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:27 am | 7:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:55 am | 8:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:49 pm | 04/29/2026 3:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |