Weather Budha, North-West Frontier Province long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Budha, North-West Frontier Province for ten days.
Monday, May 4
36 / 22°C
| 0.2 mm | 18 km/h |
| 22 °C | 23 °C | 5 am | |
| 36 °C | 35 °C | 11 am | |
| 33 °C | 32 °C | 5 pm | |
| 26 °C | 26 °C | 11 pm |
sunrise 5:17 am
sunset 6:46 pm
HOURLY
sunset 6:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast Budha, North-West Frontier Province, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1002 hPa | 53 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 35 °C |
0.2 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1003 hPa | 21 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 33 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1002 hPa | 25 % | 10 °C | 99 % | 0% | 1% | 3% | 99% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1005 hPa | 42 % | 12 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1006 hPa | 56 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 32 °C 32 °C |
0.1 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1008 hPa | 30 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1005 hPa | 25 % | 10 °C | 7 % | 0% | 0% | 2% | 4% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 48 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Budha, North-West Frontier Province, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.4803; 73.8006
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Budha, North-West Frontier Province, Pakistan. Weather forecast Budha, North-West Frontier Province.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Budha, North-West Frontier Province is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Budha, North-West Frontier Province
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 6:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:01 pm | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 7:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:34 pm | 05/04/2026 6:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |