Weather Batang, North-West Frontier Province weekend
Weather forecast for Batang, North-West Frontier Province for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, later morning initially clear, later light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later cloudy. Sunday from morning untill noon rain showers, later morning initially rain showers, later heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later cloudy.
Friday, May 1
29 / 14°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Batang, North-West Frontier Province, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 78 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 78 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 78 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 77 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1008 hPa | 76 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1008 hPa | 75 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1008 hPa | 72 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1009 hPa | 65 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 47 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 40 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1008 hPa | 38 % | 12 °C | 21 % | 0% | 0% | 5% | 20% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1008 hPa | 37 % | 12 °C | 33 % | 0% | 0% | 3% | 32% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1008 hPa | 38 % | 12 °C | 75 % | 0% | 3% | 31% | 63% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1007 hPa | 40 % | 12 °C | 82 % | 0% | 1% | 16% | 78% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1006 hPa | 38 % | 12 °C | 82 % | 0% | 3% | 14% | 78% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1006 hPa | 37 % | 12 °C | 87 % | 0% | 3% | 19% | 85% | |
| 4 PM
7 AM
| overcast | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1006 hPa | 38 % | 11 °C | 96 % | 0% | 3% | 18% | 94% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1005 hPa | 42 % | 13 °C | 97 % | 0% | 1% | 7% | 97% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1007 hPa | 73 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1005 hPa | 74 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain showers | 28 °C 28 °C |
0.6 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1006 hPa | 33 % | 10 °C | 70 % | 0% | 0% | 25% | 63% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1005 hPa | 46 % | 13 °C | 50 % | 0% | 0% | 2% | 50% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1007 hPa | 68 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Batang, North-West Frontier Province, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 34.5235; 73.2793
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Batang, North-West Frontier Province, Pakistan. Weather forecast Batang, North-West Frontier Province.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Batang, North-West Frontier Province is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Batang, North-West Frontier Province
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 6:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:03 pm | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:49 am | 7:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 7:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:44 am | 8:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:46 pm | 05/01/2026 4:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |