Weather Basti Kharos, Punjab today
Weather forecast Basti Kharos, Punjab April 29, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy. The highest temperature 40 °C. At night clear. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Basti Kharos, Punjab, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
999 hPa | 56 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1001 hPa | 20 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
998 hPa | 21 % | 12 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1000 hPa | 39 % | 14 °C | 8 % | 0% | 0% | 1% | 7% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
999 hPa | 55 % | 16 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1001 hPa | 22 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
996 hPa | 18 % | 10 °C | 37 % | 0% | 0% | 18% | 24% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
998 hPa | 29 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Basti Kharos, Punjab, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 29.4476; 70.7166
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Basti Kharos, Punjab, Pakistan. Weather forecast Basti Kharos, Punjab.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Basti Kharos, Punjab is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Basti Kharos, Punjab
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Basti Kharos, Punjab
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 6:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 7:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:42 am | 7:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:11 am | 8:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:57 pm | 04/29/2026 4 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |