Weather North Howell long-term weather forecast
Long-term weather forecast for North Howell for ten days.
Saturday, May 2
22 / 9°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 9 °C | 8 °C | 5 am | |
| 16 °C | 15 °C | 11 am | |
| 22 °C | 23 °C | 5 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 11 pm |
sunrise 5:58 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
|
|
|
|
Weather forecast North Howell, Oregon, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1017 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1017 hPa | 67 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 5 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1014 hPa | 61 % | 14 °C | 50 % | 0% | 0% | 19% | 38% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 94 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1013 hPa | 69 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1010 hPa | 48 % | 16 °C | 72 % | 0% | 0% | 3% | 71% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1011 hPa | 76 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
North Howell, Oregon, USA - information
State: Oregon, USAGPS coordinates: 45.0312; -122.8734
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather North Howell, Oregon, USA. Weather forecast North Howell.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for North Howell is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information North Howell
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:54 pm | 05/02/2026 5:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |