Weather Knieriem Canyon long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Knieriem Canyon for ten days.
Sunday, May 3
29 / 10°C
| 0.0 mm | 7 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 5 am | |
| 23 °C | 24 °C | 11 am | |
| 29 °C | 29 °C | 5 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 11 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Knieriem Canyon, Oregon, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1014 hPa | 91 % | 8 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1013 hPa | 63 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1009 hPa | 33 % | 11 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 74 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 83 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1012 hPa | 68 % | 13 °C | 47 % | 0% | 0% | 0% | 47% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1008 hPa | 49 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1009 hPa | 76 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Knieriem Canyon, Oregon, USA - information
State: Oregon, USAGPS coordinates: 45.5179; -122.2759
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Knieriem Canyon, Oregon, USA. Weather forecast Knieriem Canyon.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Knieriem Canyon is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Knieriem Canyon
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 14:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:53 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 10 pm | 05/03/2026 6:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |