Weather Gopher Flats today
| 12 °C | 10 °C | 9 am | |
| 17 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:00 pm
HOURLY
sunset 8:00 pm
Weather forecast Gopher Flats April 29, 2026
From morning untill noon partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gopher Flats, Oregon, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1021 hPa | 57 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1021 hPa | 58 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1022 hPa | 63 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1022 hPa | 66 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 1% | |
| 4 AM
7 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1022 hPa | 68 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1023 hPa | 69 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1023 hPa | 71 % | 2 °C | 78 % | 0% | 0% | 78% | 0% | |
| 7 AM
10 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1024 hPa | 68 % | 3 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1024 hPa | 60 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1024 hPa | 52 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1023 hPa | 48 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1023 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1022 hPa | 41 % | 3 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 1 PM
4 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1022 hPa | 38 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 PM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1021 hPa | 36 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 3 PM
6 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1021 hPa | 36 % | 3 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 4 PM
7 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1020 hPa | 36 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1020 hPa | 35 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1020 hPa | 36 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1020 hPa | 44 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1020 hPa | 56 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1020 hPa | 62 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1021 hPa | 69 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1021 hPa | 80 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1020 hPa | 85 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1021 hPa | 89 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1021 hPa | 91 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1021 hPa | 93 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1021 hPa | 93 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1021 hPa | 93 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1021 hPa | 94 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1021 hPa | 86 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1021 hPa | 70 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1021 hPa | 55 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1020 hPa | 44 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1020 hPa | 38 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1019 hPa | 34 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1018 hPa | 31 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1017 hPa | 29 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1017 hPa | 28 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 25 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 24 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 25 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 38 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 49 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1016 hPa | 58 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 67 % | 6 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 11 PM
2 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 73 % | 6 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
Gopher Flats, Oregon, USA - information
State: Oregon, USAGPS coordinates: 45.6659; -118.7225
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Gopher Flats, Oregon, USA. Weather forecast Gopher Flats.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gopher Flats is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Gopher Flats
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Gopher Flats
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 8:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 9:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 9:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:15 pm | 04/29/2026 4:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |