Weather Chehalem Valley today
| 12 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 9 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 10 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 11 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 8:13 pm
HOURLY
sunset 8:13 pm
Weather forecast Chehalem Valley April 27, 2026
During the day the highest temperature 12 °C. At night cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Chehalem Valley, Oregon, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 8 PM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1018 hPa | 76 % | 7 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1019 hPa | 85 % | 6 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 86 % | 6 °C | 49 % | 0% | 49% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1020 hPa | 86 % | 5 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1021 hPa | 85 % | 6 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1021 hPa | 87 % | 6 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1021 hPa | 91 % | 5 °C | 72 % | 0% | 69% | 7% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1021 hPa | 93 % | 5 °C | 50 % | 0% | 39% | 15% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1022 hPa | 95 % | 5 °C | 66 % | 0% | 65% | 0% | 1% | |
| 5 AM
8 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1022 hPa | 96 % | 5 °C | 97 % | 10% | 96% | 3% | 11% | |
| 6 AM
9 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1022 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 16% | 99% | 6% | 35% | |
| 7 AM
10 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1023 hPa | 95 % | 5 °C | 100 % | 33% | 100% | 73% | 100% | |
| 8 AM
11 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1024 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 7% | 73% | 100% | 67% | |
| 9 AM
12 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1024 hPa | 88 % | 6 °C | 100 % | 0% | 60% | 94% | 94% | |
| 10 AM
1 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1024 hPa | 82 % | 7 °C | 72 % | 0% | 47% | 48% | 41% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1024 hPa | 75 % | 6 °C | 90 % | 0% | 60% | 69% | 3% | |
| 12 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1024 hPa | 66 % | 6 °C | 98 % | 0% | 78% | 91% | 0% | |
| 1 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1023 hPa | 60 % | 6 °C | 94 % | 0% | 82% | 86% | 0% | |
| 2 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1023 hPa | 57 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 35% | 0% | |
| 3 PM
6 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1023 hPa | 55 % | 5 °C | 95 % | 0% | 95% | 52% | 0% | |
| 4 PM
7 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1023 hPa | 55 % | 6 °C | 83 % | 0% | 81% | 65% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1022 hPa | 56 % | 6 °C | 72 % | 0% | 31% | 69% | 0% | |
| 6 PM
9 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1022 hPa | 56 % | 6 °C | 30 % | 0% | 19% | 27% | 0% | |
| 7 PM
10 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1022 hPa | 63 % | 7 °C | 91 % | 0% | 87% | 74% | 0% | |
| 8 PM
11 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1022 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1023 hPa | 64 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1024 hPa | 67 % | 4 °C | 32 % | 0% | 31% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1024 hPa | 74 % | 3 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
Chehalem Valley, Oregon, USA - information
State: Oregon, USAGPS coordinates: 45.2923; -122.9957
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Chehalem Valley, Oregon, USA. Weather forecast Chehalem Valley.
Chehalem Valley - weather nearby - bigger cities
Chehalem Valley - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chehalem Valley is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Chehalem Valley
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Chehalem Valley
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:09 pm | 14:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 8:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 10:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 3:15 pm | 04/27/2026 4:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |