Weather Cedar Hills tomorrow
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 14 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 6:01 am
sunset 8:16 pm
HOURLY
sunset 8:16 pm
Weather forecast Cedar Hills April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 20 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cedar Hills, Oregon, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 73 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1025 hPa | 74 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1025 hPa | 76 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1024 hPa | 79 % | 5 °C | 81 % | 0% | 81% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1025 hPa | 82 % | 5 °C | 41 % | 0% | 41% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1025 hPa | 82 % | 4 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1025 hPa | 82 % | 4 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1025 hPa | 80 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1025 hPa | 77 % | 4 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1025 hPa | 75 % | 5 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1025 hPa | 71 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1024 hPa | 67 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1024 hPa | 62 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1023 hPa | 56 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1022 hPa | 52 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1022 hPa | 49 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1021 hPa | 47 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1020 hPa | 49 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1020 hPa | 51 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1020 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1020 hPa | 63 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1020 hPa | 67 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1020 hPa | 69 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1020 hPa | 72 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1020 hPa | 75 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1020 hPa | 79 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 84 % | 8 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 3 AM
6 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1020 hPa | 88 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
7 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1019 hPa | 90 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 5 AM
8 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1019 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
9 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1019 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
10 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 3% | 5% | 0% | 100% | |
| 8 AM
11 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 83 % | 8 °C | 100 % | 9% | 10% | 0% | 100% | |
| 9 AM
12 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1019 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 10% | 10% | 0% | 100% | |
| 10 AM
1 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1019 hPa | 66 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1018 hPa | 55 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
3 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 49 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
4 PM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1017 hPa | 47 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
5 PM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1017 hPa | 41 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
6 PM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1016 hPa | 36 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
7 PM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1016 hPa | 34 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1015 hPa | 31 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 PM
9 PM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1015 hPa | 38 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 7 PM
10 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1015 hPa | 53 % | 11 °C | 45 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 64 % | 11 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 68 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 71 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 73 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Cedar Hills, Oregon, USA - information
State: Oregon, USAGPS coordinates: 45.5048; -122.7984
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Population: 8 300
Altitude: 85 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Cedar Hills, Oregon, USA. Weather forecast Cedar Hills.
Cedar Hills - weather nearby - bigger cities
Cedar Hills - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cedar Hills is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cedar Hills
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:32 pm | 04/29/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |