Weather Keyes week
Weather forecast for Keyes for this and next week.
Sunday, May 17
33 / 20°C
| 0.0 mm | 41 km/h |
| 23 °C | 19 °C | 9 am | |
| 31 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 33 °C | 28 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:39 am
sunset 8:51 pm
HOURLY
sunset 8:51 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Keyes, Oklahoma, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 25 °C 20 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h south |
996 hPa | 10 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 25 °C 20 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south-southwest |
995 hPa | 7 % | -12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 25 °C 20 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south-southwest |
995 hPa | 6 % | -13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 23 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h south-southwest |
995 hPa | 7 % | -13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 21 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
996 hPa | 8 % | -13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 20 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southwest |
996 hPa | 9 % | -12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 20 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south |
997 hPa | 9 % | -13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 19 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h south-southwest |
997 hPa | 8 % | -14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 20 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south-southwest |
998 hPa | 9 % | -12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 23 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southwest |
998 hPa | 9 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southwest |
998 hPa | 10 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h southwest |
997 hPa | 8 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 31 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h southwest |
997 hPa | 6 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 31 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h southwest |
997 hPa | 5 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 32 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h southwest |
996 hPa | 5 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 33 °C 28 °C |
0.0 mm | 10.5 m/s38 km/h southwest |
995 hPa | 5 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 33 °C 27 °C |
0.0 mm | 11.3 m/s41 km/h southwest |
994 hPa | 4 % | -12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 33 °C 27 °C |
0.0 mm | 11.2 m/s40 km/h southwest |
993 hPa | 4 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 33 °C 28 °C |
0.0 mm | 11.0 m/s40 km/h southwest |
993 hPa | 5 % | -11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 32 °C 27 °C |
0.0 mm | 10.5 m/s38 km/h southwest |
993 hPa | 5 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| clear | 30 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south-southwest |
993 hPa | 6 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 28 °C 23 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h south-southwest |
993 hPa | 7 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 28 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south-southwest |
994 hPa | 8 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 26 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southwest |
995 hPa | 9 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 24 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
995 hPa | 10 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 23 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h south-southwest |
996 hPa | 10 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 20 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southwest |
998 hPa | 11 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 31 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.5 m/s34 km/h southwest |
997 hPa | 6 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 32 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h southwest |
996 hPa | 5 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Keyes, Oklahoma, USA - information
State: Oklahoma, USAGPS coordinates: 36.8097; -102.2555
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 288
Altitude: 1204 m
The administrative part:
- Oklahoma, Oklahoma City
- Cimarron County, Boise City
Something wrong, something missing?
Weather Keyes, Oklahoma, USA. Weather forecast Keyes.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Keyes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Keyes
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:39 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:45 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:09 am | 9:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:35 am | 9:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 10:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 6:55 am | 05/17/2026 10:33 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |