Weather Ruins Lake long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ruins Lake for ten days.
Sunday, May 3
-8 / -8°C
| 0.6 mm | 31 km/h |
| -10 °C | -14 °C | 1 am | |
| -11 °C | -15 °C | 7 am | |
| -9 °C | -14 °C | 1 pm | |
| -8 °C | -13 °C | 7 pm |
sunrise: polar day
sunset: the sun never sets
HOURLY
sunset: the sun never sets
|
|
|
|
Weather forecast Ruins Lake, Nunavut extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | -10 °C -14 °C |
0.1 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1030 hPa | 86 % | -11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | -11 °C -15 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1031 hPa | 88 % | -12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | -9 °C -14 °C |
0.1 mm | 8.5 m/s31 km/h east-southeast |
1030 hPa | 82 % | -11 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 6% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | -8 °C -13 °C |
0.4 mm | 8.8 m/s32 km/h east-southeast |
1030 hPa | 82 % | -10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | -8 °C -13 °C |
0.5 mm | 7.9 m/s28 km/h east-southeast |
1029 hPa | 87 % | -9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | -8 °C -13 °C |
0.2 mm | 8.1 m/s29 km/h east-southeast |
1028 hPa | 87 % | -9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | -7 °C -12 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h east-southeast |
1027 hPa | 85 % | -8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | -6 °C -11 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east-southeast |
1027 hPa | 85 % | -7 °C | 100 % | 0% | 99% | 87% | 0% | |
Ruins Lake, Nunavut - information
State: NunavutGPS coordinates: 74.6811; -94.9154
Time zone: America / Resolute
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ruins Lake, Nunavut. Weather forecast Ruins Lake.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ruins Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ruins Lake
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| polar day | the sun never sets |
| Noon: | Length of day: |
| 1:16 pm | 24:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| does not occur | does not occur |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |